WordPress może być złożoną bestią dla tych, którzy jeszcze nie zostali zainicjowani… na szczęście kolega manekin WP (który również jest współtwórcą bloga)jest pod ręką, aby wyjaśnić Ci WordPress w sposób, który każdy może zrozumieć… w 10 minut max!

To naprawdę trudne dla mnie, ale muszę to zrobić.…

Pełne ujawnienie:

Witam wszystkich, nazywam się Rick Crawshaw i … jestem WordPress.

To trochę żenujące, ale to prawda.

Mówię ci to, ponieważ jeśli uważasz się za początkującego…

Lub jeśli jesteś nowy w juggernaut, który jest WordPress…

Nie jesteś sam!

A ten artykuł jest dla Ciebie.

Jest również dla każdego, kto chce założyć stronę internetową lub bloga z WordPress i nie ma najmniejszego pojęcia, od czego zacząć.

Ale nasuwa się pytanie:

Dlaczego Warto Skorzystać Z Porad WordPress Od Innych Początkujących?

Teraz, chociaż jestem zdecydowanie “newb”, jeśli chodzi o WordPress, od dnia, w którym zacząłem pisać dla WPMU DEV, nadal dowiaduję się coraz więcej o tej popularnej platformie.

Wziąłem również na siebie, aby dowiedzieć się jak najwięcej o WP, aby odnieść sukces w mojej nowej roli.

I myślę, że dlatego jestem idealnym kandydatem, aby dać wam wprowadzenie do podstaw platformy, i mam nadzieję wyjaśnić to w sposób, który każdy może zrozumieć.

Po tym wszystkim byłem na Twoim miejscu i podstawy są wciąż świeże w moim umyśle.

Ale zanim przejdziemy dalej, trzymajmy tych nieznośnych Prawników na dystans.…

Uznając niesamowitą Lisę Sabin-Wilson i jej zakres publikacji “WordPress dla manekinów” (a nie Link partnerski fyi), abyśmy nie mieli kłopotów z użyciem wymyślonego terminu.

Mówiąc poważnie, te książki są fantastycznymi zasobami, aby dowiedzieć się więcej o WordPress, jeśli dopiero zaczynasz.

Okej,teraz to już na uboczu, przejdźmy do naszego własnego artykułu WordPress dla manekinów, dostarczonego przez prawdziwego manekina WP!

Zaczynając od oczywistego pytania:

Czym Jest WordPress?

A look at the website of wordpress

Mówiąc prościej, WordPress jest popularnym oprogramowaniem, którego możesz użyć do stworzenia własnej strony internetowej lub bloga.

W rzeczywistości, jeśli chcesz wiedzieć, jak popularny jest WordPress, oto ciekawostka dla Ciebie:

WordPress Zasila Ponad 34% Stron W Całym Internecie!

Aby spojrzeć na to z perspektywy, być może słyszałeś o innych popularnych platformach internetowych, takich jak Squarespace i Shopify itp…

Cóż, hostują tylko 1,6% i 1,7% odpowiednio, sprawdź to poniżej:

A look at the popularity of cms systems

Oznacza to również, że co czwarta strona internetowa w całym internecie jest zasilana przez WordPress!

Przepraszam, Ale Muszę Się Na Chwilę Zająć Sprawami Technicznymi.…

Tak, Wiem, że to trochę przeczy celowi tego artykułu…

Ale nie martw się, jeśli ja to dostanę, ty też.

WordPress jest również znany jako ” open-source content management system (CMS).”

Pozwólcie, że nieco rozwalę tę definicję:

“Open-source” zasadniczo oznacza, że każdy może używać lub modyfikować oprogramowanie WordPress za darmo.

A ” CMS ” to narzędzie, które ułatwia zarządzanie treścią witryny osobom, które nic nie wiedzą o programowaniu lub kodowaniu (wynik!).

Jak Powstał WordPress?

WordPress został stworzony w 2003 roku przez Matta Mullenwega i Mike ‘a Little’ a i pierwotnie miał być tylko platformą dla blogerów.

old school wordpress in action

Oczywiście od tego czasu WordPress przekształcił się w Pełnowymiarowy CMS z tysiącami wtyczek, widżetów i motywów dla użytkowników (do których przejdziemy później).

Jak już wspomnieliśmy, WordPress jest również open-source, więc zamiast dwóch osób, jak to było na początku-obecnie WordPress jest aktualizowany i ulepszany przez ogromną społeczność programistów i współpracowników.

Z tego powodu WordPress nadal się poprawia i pozostaje najpopularniejszą platformą internetową dostępną dla użytkowników w 2019 roku.

Dlaczego Wszyscy Kochają Na WordPress Tak Bardzo?

Dlaczego więc 34% wszystkich stron internetowych jest zasilanych przez WordPress? Co sprawia,że WordPress jest lepszy od innych platform internetowych lub CMS?

Oto kilka powodów, które mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego:

Jest open source – Jak wspomniano wcześniej, WordPress jest open source i pracował i ulepszany przez społeczność tysięcy programistów i ekspertów z całego świata.

To nic nie kosztuje! (no tak jakby) – Możesz zainstalować WordPress już teraz i nie ustawi ci ani centa… oczywiście będziesz potrzebował hostingu i domeny,ale to nie jest problem WP!

Jest łatwy w użyciu – WP jest bardzo dostępny i szczyci się tym, że jest przyjazny dla użytkownika. Jak wspomniano wcześniej, wspaniałą rzeczą na tej platformie jest to, że nie musisz wiedzieć, jak pisać kod, aby móc stworzyć własną stronę internetową. Może być również stosowany przez osoby z zaburzeniami widzenia.

To daje dostęp do wszystkich najnowszych i największych osiągnięć – Ponieważ WordPress jest podstawą w świecie witryny i rozwoju, możesz być pewien, że wszelkie najnowsze inicjatywy dotyczące oprogramowania lub wtyczek są tworzone z myślą o WordPressie.

Jest bardzo elastyczny – Bez względu na to, jaki rodzaj strony internetowej próbujesz skonfigurować … czy to osobisty blog, czy wysokiej klasy sklep e-commerce-najprawdopodobniej możesz go utworzyć w WordPress.

Jest konfigurowalny – Łatwo jest dodawać nowe funkcje i funkcjonalność do swojej witryny dzięki motywom i wtyczkom WP. Pomyśl o nich jako o przydatnych aplikacjach lub dodatkach do swojej witryny.

Jest dostępny na wszystkich urządzeniach – Możesz swobodnie korzystać z WordPress na urządzeniach o różnych kształtach i rozmiarach, i możesz uzyskać dostęp do swojej witryny, niezależnie od tego, czy jesteś na komputerze stacjonarnym, laptopie czy telefonie.

Trzymaj Się! Zanim pójdziemy dalej, Nie Get “WordPress.org” i “WordPress.com” Confused Like I Did…

Zanim przejdziemy dalej, powinienem również wspomnieć, że kiedy mówię o “WordPress” w tym artykule mam na myśli “WordPress.org”.

Weź to ode mnie, to może być łatwe do uzyskania WordPress.org oraz WordPress.com pomieszane, lub nawet nie zdawać sobie sprawy, że istnieją dwie różne platformy WordPress.

Jaka Jest Różnica Między Nimi?

“WordPress.org” który jest znany jako” self-hosted ” WordPress – to bezpłatne oprogramowanie open-source, które można zainstalować na własnym hostingu i stworzyć stronę internetową, którą w 100% posiadasz.

“WordPress.com” z drugiej strony jest to oprogramowanie dla zysku, które jest zasilane przez WordPress.org.

Jest prosty w użyciu, jest darmowy, jednak strona jest hostowana przez WordPress, w przeciwieństwie do Twojej własnej witryny.

Oznacza to, że nie możesz mieć własnej nazwy domeny, a twój adres URL będzie czymś w rodzaju: “http://examplewebsite.wordpress.com”.

Masz również ograniczony dostęp do motywów i wtyczek, więc zmiany, które możesz wprowadzić w swojej witrynie, są ograniczone.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli rozmawiasz z kimś na temat WordPressa, najprawdopodobniej będzie mówił o WordPress.org.

W porządku, teraz, gdy wiemy więcej o tym, czym jest WordPress (. org!) … przejdźmy do podstaw konfiguracji i faktycznego korzystania z oprogramowania.

Konfigurowanie Witryny WordPress

Zanim zaczniemy korzystać z samego WordPressa, najpierw musisz uporządkować kilka drobnych szczegółów.

Zaczynając od zabezpieczenia domeny i hostingu:

Zakup Domeny

Przed skonfigurowaniem witryny lub bloga będziesz potrzebował nazwy domeny-adresu Twojej witryny.

Możesz kupować domeny od różnych rejestratorów domen, a Twoja domena może być oddzielona od Twojego dostawcy hostingu (o czym za chwilę się dowiemy).

Rejestrator domeny może być również lokalny, jeśli wolisz, aby adres witryny był Krajowy (.co.nz) zamiast międzynarodowych (. com).

Koszty domeny mogą się różnić, ale ogólnie domena powinna ustawić cię z powrotem nie więcej niż $10 – $15.

Konfigurowanie Hostingu

Podobnie jak domeny, istnieje wiele różnych opcji dostawcy hostingu.

Ale zanim wybierzesz dostawcę, będziesz także chciał wybrać rodzaj hostingu, który najlepiej pasuje do twojej witryny.

Oto szybki przegląd niektórych różnych typów hostingu:

Hosting Współdzielony – Dzięki hostingowi współdzielonemu Usługodawca może obsługiwać wiele stron internetowych z jednego serwera www. Jest to zwykle najtańsza opcja i może być dobrym wyborem dla mniejszych stron internetowych i blogów.

Virtual Private Server (VPS) – VPS oznacza, że masz własne zasoby zarezerwowane dla Ciebie na współdzielonym serwerze. Zasadniczo oznacza to, że na Twoją stronę nie będą miały wpływu żadne inne witryny na twoim serwerze, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i wydajność. Jest to świetna opcja, jeśli Twoje witryny zaczynają zyskiwać większy ruch.

Zarządzany Hosting WordPress – Jeśli potrzebujesz mocy VPS, ale możesz użyć większej pomocy ze strony dostawcy – zarządzany hosting WordPress może być drogą do zrobienia. Ten typ hostingu zapewnia wszystko, co robi VPS, wraz z dodatkową zaletą ciągłego wsparcia i wskazówek.

Serwer Dedykowany – Tego typu serwery są idealne dla większych firm, które mają ogromne ilości ruchu do wlewania się do swojej witryny. Dzięki dedykowanemu serwerowi masz dostęp do pełnych zasobów całego serwera. Jeśli zależy Ci tylko na wydajności, ta opcja może być najlepszym rozwiązaniem. Tylko pamiętaj, że ta moc wiąże się z ogromnymi kosztami.

Hosting W Chmurze – Hosting w chmurze działa poprzez rozpowszechnianie treści witryny na wielu serwerach, co pomaga poprawić “czas pracy”witryny. Jednak wydłużony czas pracy i bezpieczeństwo mogą być kosztowne, ale jest to świetna opcja dla tych, którzy chcą mieć pewność, że ich witryna jest dostępna dla użytkowników 99.999% czasu.

OK, po wybraniu typu hostingu, teraz możesz wybrać dostawcę.

Nie ma dobrej lub złej odpowiedzi, jeśli chodzi o wybór dostawcy, jak wspomniano wcześniej, może to w dużej mierze zależeć od Twojego budżetu i rodzaju hostingu, którego potrzebujesz.

Gdy zdecydujesz się na hosta, musisz tylko zdecydować o pakiecie hostingowym dla siebie.

Większość dostawców hostingu uwzględni również bezpłatną domenę w swoim planie, w przeciwnym razie otrzymasz opcję integracji z rejestratorem domeny.

Instalacja WordPress

Zainstaluj WordPress Za Pomocą “Jednego Kliknięcia”

Gdy jesteś w kontakcie z dostawcą hostingu i masz domenę, zwykle możesz zainstalować WordPress w “jednym kliknięciem” za pośrednictwem strony głównej hosta, jak poniżej:

Większość dostawców hostingu pozwala zainstalować WordPress za pomocą jednego kliknięcia.

Następnie otrzymasz kilka monitów, które różnią się w zależności od firmy, ale konfiguracja powinna być dość prosta i prosta.

Lub Wypróbuj Słynny WordPress 5 Minut Install…

Inną opcją jest również ręczne zainstalowanie WordPressa w procesie znanym jako: “5 minute WordPress Install.”

Obejrzyj poniższy film, aby zobaczyć 5-minutową instalację w akcji:

Gdy już będziesz gotowy do pracy i masz zainstalowany WordPress, możesz teraz zacząć zapoznawać się z platformą.

Nawigacja I Korzystanie Z WordPress (Styl Manekinów)

Pulpit Nawigacyjny WordPress

Po zalogowaniu zostaniesz powitany głównym ekranem administracyjnym, który jest powszechnie znany jako pulpit nawigacyjny.

A look at the wordpress dashboard

To tutaj możesz zorganizować i złożyć swoją stronę. To tutaj dzieje się cała magia.

W górnej części ekranu pojawi się również pasek narzędzi. Tutaj możesz kliknąć nazwę swojej witryny, a zostaniesz przeniesiony bezpośrednio do swojej witryny lub bloga.

You can preview your site from the top toolbar

Powrót do Pulpitu nawigacyjnego … od razu zauważysz, że pokazuje ostatnią aktywność Twojej witryny.

Utrzymuje cię w pętli dzięki spostrzeżeniom, informacjom i wiadomościom, dzięki uprzejmości wielu różnych źródeł WordPress.

wordpress gives you the latest insights and news

Kiedy zaczynasz, zauważysz również, że WordPress wyświetla monity, które pomogą Ci rozpocząć tworzenie witryny:

wordpress gives you start up prompts when you first set up your site

Możesz je zignorować lub często mogą być bardzo przydatne, jeśli utknąłeś na tym, od czego zacząć.

Po lewej stronie pulpitu nawigacyjnego zobaczysz główne menu nawigacyjne, które daje dostęp do wielu różnych funkcji administracyjnych.

a look at the wordpress side menu

Pod każdą pozycją menu pojawią się również pod-menu dla każdej z nich.

Przejrzyjmy krótko każdy element menu i jego funkcje…

Najpierw mamy posty:

Posty

Właściciele witryn Mosts (zwłaszcza blogi) wiedzą, jak ważne może być publikowanie regularnych treści.

Zarówno z punktu widzenia SEO (search engine optimization), jak i odbiorców (dostarczanie istotnych i interesujących treści).

Za pomocą pozycji menu posty możesz zacząć pisać i dodawać nowe posty, a także edytować posty, które już zostały opublikowane lub wersje robocze, które nadal wymagają trochę pracy.

WordPress makes it easy to add and edit posts

Pisanie i edytowanie postu odbywa się za pośrednictwem nowo wprowadzonego edytora Gutenberg WordPress.

Ten edytor działa jako prosty przeciągnij i upuść, dzięki czemu jest przyjemny i łatwy dla osób nie będących technikami i programistów.

A look at what your first post might look like on WordPress

Gdy skończysz pisać i edytować swój post, pamiętaj, aby go najpierw wyświetlić … gdy będziesz zadowolony, kliknij Publikuj, a post zostanie uruchomiony!

Media

Element menu media umożliwia przesyłanie nowych plików, a także przeglądanie wszystkich plików multimedialnych przesłanych do witryny WordPress.

add image and video files via the WordPress media library

Obejmuje to obrazy, pliki audio, pliki wideo i inne.

Możesz także przesyłać, zarządzać i edytować wszystkie swoje pojedyncze obrazy i filmy za pomocą tego wbudowanego narzędzia do przesyłania multimediów.

Strony

Podobnie jak posty, pages pozwala na tworzenie i publikowanie statycznych stron dla Twojej witryny.

Możesz edytować i usuwać już opublikowane strony, możesz także stosować niestandardowe szablony stron do swoich stron.

add a new page to your website

Edytowanie i publikowanie stron odbywa się również za pomocą edytora Gutenberga, jednak w razie potrzeby można również użyć klasycznego edytora, przechodząc do formatowania, a następnie wybierając klasyczny edytor.

Możesz również pobrać wtyczkę edytora classic, jeśli Wszystko inne zawiedzie(nie wiesz jeszcze, jakie wtyczki są? Rozmawiamy o nich poniżej!).

Komentarze

Element menu komentarze umożliwia wyświetlanie, edytowanie i usuwanie wszystkich komentarzy opublikowanych w witrynie.

Oprócz tego możesz także przeglądać i zarządzać komentarzami, które mogą wymagać moderacji.

view and adjust your comments from your website

Na przykład, w oparciu o Twoje ustawienia, mogą to być komentarze zawierające określone słowa, które uznasz za nieodpowiednie.

Możesz także wybrać czarną listę niektórych adresów URL lub użytkowników, którzy mogli Cię spamować komentarzami w przeszłości.

Wygląd

Menu Wygląd umożliwia zarządzanie motywami WordPress, umożliwiając ich przeglądanie, aktywowanie i edytowanie za pomocą Edytora motywów.

add themes and add a better look to your website

W skrócie, motywy są tym, co nadaje witrynie ogólny wygląd, a także zapewnia jej określone funkcje.

Nie jesteś zadowolony ze sposobu, w jaki wygląda Twoja strona? Wybierz nowy motyw!

Możesz pobrać i wybrać z ogromnej kolekcji darmowych motywów, które znajdziesz na WordPress.

Lub, jeśli nie możesz znaleźć tego, czego szukasz, zawsze możesz wyjść poza witrynę, aby znaleźć więcej motywów premium z witryn takich jak ThemeForest.

you can also search off-site for premium themes

Oprócz motywów, menu wygląd pozwala bezpośrednio dostosować wygląd witryny, a także zarządzać menu witryny i ich współdziałaniem.

adjust your website's menus

Możesz także zarządzać widżetami, które są małymi funkcjami, które dodają więcej funkcjonalności do Twoich stron lub postów.

Mogą to być takie rzeczy, jak pole wyszukiwania, sekcja “ostatnie posty” lub edycja tego, co wyświetla się na pasku bocznym strony wpisu na blogu.

Wtyczki

Ah stare dobre wtyczki … teraz to zestaw narzędzi, z których będziesz często korzystać.

Wtyczki są prawie dodatkowymi funkcjami, które możesz dodać do swojej witryny, których nie ma twój aktualny motyw lub widżety.

Może to być wszystko, od wtyczki formularza kontaktowego do wtyczki, która pomaga w SEO dla Twojej witryny.

add plugins to your blog or website

Dzięki WordPress natychmiast masz dostęp do tysięcy różnych wtyczek stworzonych przez społeczność innych użytkowników i programistów, dostępnych na WordPress.org oraz poprzez menu “Wtyczki”.

Poprzez ten element menu masz możliwość dodawania nowych wtyczek, a także zarządzania istniejącymi wtyczkami. Jak często przekonasz się, że nowe aktualizacje będą dostępne dla Twoich wtyczek regularnie.

Użytkownicy

Menu użytkownicy pozwala zarządzać użytkownikami i subskrybentami, a także edytować własny profil.

Jeśli tylko Ty publikujesz lub edytujesz swoją stronę, musisz tylko martwić się o własny profil.

Jeśli jednak masz zespół, a może masz ludzi przyczyniających się do Twojego bloga, to tutaj możesz zapewnić im własny profil.

add and manage users of your website or blog

Możesz również zapewnić użytkownikom różne poziomy dostępności.

Na przykład dla kogoś, kto przyczynia się do bloga, będziesz chciał tylko dać mu dostęp do edytora postów, a nie dostęp do projektu lub kodowania reszty witryny.

Narzędzia

Korzystając z menu Narzędzia, możesz importować dane z innej platformy zarządzania treścią lub, jeśli wybierzesz, wyeksportować bieżące dane witryny do pliku kopii zapasowej.

manage your wordpress tools

Możesz również sprawdzić stan swojej witryny, co jest przydatne, aby upewnić się, że zainstalowane wtyczki są wolne od wirusów lub hakowania.

Możesz także importować lub eksportować dane osobowe, jeśli wybierzesz.

Ustawienia

Wreszcie mamy ustawienia, w których (jak się domyślasz) możesz zarządzać ogólnymi opcjami i preferencjami swojej witryny.

Oto krótki opis tego, co możesz dostosować i zmienić:

Ustawienia Ogólne – Tutaj możesz dostosować takie rzeczy jak tytuł witryny, adres i strefę czasową.

Ustawienia odczytu – Dostosuj czytelność swojej witryny, na przykład, co wyświetla Twoja strona główna, ile stron bloga ma pokazać i czy chcesz, aby Wyszukiwarki widziały Twoje posty.

Ustawienia zapisu – Zmień domyślną kategorię postu, format postu i swój adres e-mail, jeśli chcesz opublikować na WordPress za pośrednictwem poczty e-mail.

Ustawienia dyskusji – Jak wspomniano powyżej, Korzystanie z tych ustawień może pomóc w zarządzaniu i filtrowaniu wszelkich komentarzy, które możesz otrzymać, witryny lub postów.

Ustawienia mediów – Ustaw domyślne rozmiary obrazów, a także sposób organizowania plików multimedialnych w bibliotece.

Permalinks – To trochę techie… ale zasadniczo dostosowanie ustawień permalink dostosuje sposób wyświetlania adresów URL Twoich postów i stron w pasku adresu.

Prywatność – Na koniec możesz edytować lub przeglądać stronę polityki prywatności. Jako właściciel witryny Istnieją pewne krajowe i międzynarodowe przepisy dotyczące prywatności, których musisz przestrzegać. WordPress automatycznie ustawia ci stronę, którą możesz edytować, ale masz również możliwość stworzenia własnej polityki prywatności.

I Oto Jest!

Podstawowy podział tego, czym jest WordPress i podstawy, które musisz wiedzieć o korzystaniu z popularnego oprogramowania… jak powiedział kolega manekin WP.

Ale nawet po tym wyjaśnieniu dla początkujących, jeśli nadal masz problemy ze zrozumieniem WordPressa…

Nie bój się!

WordPress Nadal Czujesz Się Jak Tajemnica?

Jeśli nadal masz problemy z pracą WordPress, istnieje wiele forów pomocy, samouczków wideo i dokumentacji dostępnych w społeczności WordPress, które mogą wskazać ci właściwy kierunek. Możesz również sprawdzić ten podręcznik użytkownika WordPress dla osób nie będących technikami.

wordpress provides plenty of support
Znajdziesz mnóstwo wsparcia i pomocnych informacji na forach wsparcia WordPress.

Tutaj w WPMU DEV mamy również mnóstwo dokumentacji i samouczków WordPress, z których możesz skorzystać, a nasz wysoko oceniany zespół wsparcia jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby pomóc ci w razie jakichkolwiek problemów.

plenty of wordpress support on hand at WPMU DEV!

Wszystko to na bok, nauka WordPress jest o … za pomocą WordPress!

Więc jeśli uważasz się za manekina WordPress, jak ja, zacznij korzystać z platformy i spróbuj wszystkich elementów wymienionych w tym artykule.

Stwórz swoją pierwszą stronę, Opublikuj swój pierwszy post, aktywuj swój pierwszy plugin…

I obiecuję, że w końcu korzystanie z WordPressa i poruszanie się po nim poczują się jak druga natura.

Nowy w WordPress? Daj nam znać swoje największe wyzwania i problemy WordPress w komentarzach poniżej. Nasz personel i zespół wsparcia są zawsze pod ręką, aby pomóc.

Tagi:

You May Also Like

Jak naprawić nieprawidłowy błąd JSON w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Co powoduje błąd “nieprawidłowa odpowiedź JSON” w WordPress?1. Sprawdź adresy…

Jak naprawić błąd krytyczny w WordPress (krok po kroku)

W artykule: Co To jest błąd krytyczny w WordPress?Co powoduje krytyczny błąd…

Jak zmienić kolor linku w WordPress (poradnik dla początkujących)

W artykule: Dlaczego Linki Są Ważne?Jak dodawać linki w postach i stronach…

9 Najlepsze Darmowe Wtyczki WordPress Author Bio Box

W artykule: 1. Simple Author Box2. Branda3. Autor postu WP4. Author Bio…