WordPress Multisite ma wiele zastosowań. Możesz go użyć do utworzenia sieci, takiej jak Edublogs, która pomaga ludziom tworzyć własną witrynę. Lub sieć witryn lub blogów dla Twojej organizacji. Możesz również użyć go do hostowania witryn dla siebie lub swoich klientów.

Jeśli jesteś jak wielu projektantów i programistów stron internetowych, będziesz mieć wiele domen zarejestrowanych dla witryn, które utworzyłeś (lub niektóre są jeszcze w trakcie prac). Trzymanie ich na wierzchu może być lekkim bólem głowy. Podobnie, jeśli prowadzisz agencję lub jesteś freelancerem i zapewniasz hosting swoim klientom, będziesz mieć wiele witryn WordPress, aby być na bieżąco. Może to zająć dużo czasu i wysiłku.

WordPress Multisite może rozwiązać wszystkie te problemy za Ciebie.

To już czwarty post w naszej sześcioczęściowej serii masterclass WordPress. W tej serii dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby stworzyć własną sieć, dodać do niej witryny lub pozwolić użytkownikom dodawać własne. Dowiesz się również, jak zarządzać siecią i zapewnić jej bezpieczeństwo i wysoką wydajność. W końcu dowiesz się, jak stworzyć udaną społeczność użytkowników i witryn.

W tym samouczku omówię, w jaki sposób można używać Multisite do hostowania witryn własnych lub dla klientów, które działają jako oddzielne witryny. Wszystkie mają własną nazwę domeny, a jeśli chodzi o odwiedzających, są całkowicie oddzielnymi stronami internetowymi. Pokażę Ci również, jak korzystanie z wielu witryn może to poprawić przepływ pracy, a także dać ci kilka wskazówek, jak to działa dla Ciebie i uniknąć potencjalnych problemów. Następnie przejdę przez proces mapowania domeny szczegółowo, abyś mógł to skonfigurować we własnej sieci wielostanowiskowej.

Przegapiłeś tutorial z naszej serii Masterclass WordPress? Tutaj możesz nadrobić wszystkie 6 postów:

 • WordPress Multisite Masterclass: Pierwsze Kroki
 • WordPress Multisite Masterclass: Aktywacja i konfiguracja
 • WordPress Multisite Masterclass: Rejestracja strony i Użytkownika
 • WordPress Multisite Masterclass: witryny klienckie i mapowanie domen [post, który teraz czytasz]
 • WordPress Multisite Masterclass: tworzenie społeczności
 • WordPress Multisite Masterclass: zarządzanie siecią

To prawda, mnóstwo wiedzy WordPress, recenzja, opinie instruktorów i certyfikacja, za darmo dla członków WPMU DEVRozpocznij Naukę

Korzystanie z wielu witryn do hostowania witryn swoich lub klientów

Jak myślę, że już wiesz, jeśli czytasz moje posty tutaj na blogu WPMU DEV, jestem wielkim fanem Multisite i używam go do różnych aplikacji. Jednym z nich jest hostowanie witryn dla klientów. Prowadzę małą agencję i podczas gdy niektórzy z moich klientów mają własny hosting lub potrzebują samodzielnej instalacji WordPress ze względu na wyjątkowość swojej witryny, wielu moich klientów ma witryny, które są strukturalnie bardzo podobne, niezbyt duże i które można łatwo hostować w jednej sieci wielostanowiskowej.

Robię to dla witryn klientów, ale nie ma powodu, żebyś nie mógł tego zrobić dla sieci własnych witryn przy użyciu wielu domen. Techniki są identyczne.

Rzućmy okiem na plusy i minusy robienia tego.

Plusy: korzyści z Multisite dla witryn klientów

Istnieje kilka głównych zalet hostowania większości witryn moich klientów w jednej instalacji WordPress:

 • Oszczędza miejsce na serwerze.
 • Oszczędza instalowanie WordPressa za każdym razem, gdy zaczynam pracę nad nową stroną.
 • Oszczędza to aktualizowanie wielu instancji WordPress.
 • Oszczędza aktualizowanie wtyczek i motywów w wielu instalacjach WordPress.
 • Oznacza to, że mogę używać tych samych wtyczek na wielu stronach bez instalowania ich ponownie i ponownie.
 • Oznacza to, że mogę używać wtyczek, takich jak niesamowite wsparcie, aby komunikować się z klientami z jednej instalacji.

Dla mnie, to sprawia, że wszystko jest o wiele bardziej wydajne. Musiałem jednak upewnić się, że sposób, w jaki pracuję, jest zoptymalizowany pod kątem pracy z wieloma witrynami i wdrożyć procesy, aby uniknąć niektórych pułapek.

Wady: pułapki hostingu wielu stron na jednej instalacji WordPress

Prawdopodobnie będą ludzie czytający To, którzy z przerażeniem podnoszą ręce na myśl o trzymaniu wszystkich tych cennych miejsc w jednym miejscu. Wiem, że będą tacy, którzy będą myśleć, że ryzyko związane z tym przewyższa korzyści. Jeśli jesteś jedną z tych osób, zdecydowanie kontynuuj korzystanie z oddzielnej instalacji WordPress dla każdej witryny.

Istnieją rzeczywiście pewne potencjalne pułapki korzystania z jednej instalacji Multisite dla wszystkich witryn:

 • Rozmiar bazy danych – baza danych może z czasem zacząć być nieprzydatna. Ale jeśli WordPress.com Edublogs może używać wielu witryn do hostowania milionów witryn, nie ma powodu, dla którego nie możesz uczyć się z ich doświadczenia, aby skalować własną instalację wielu witryn.
 • Bezpieczeństwo – Jeśli Twoja sieć Multisite zostanie zhakowana, wpłynie to na wszystkie Twoje witryny. Przerażające, co? Tak. Ale z mojego doświadczenia, gdy byłem ofiarą włamania, było to na poziomie serwera i i tak wpłynęło na wszystkie moje witryny. Musisz zapewnić bezpieczeństwo w sieci, w szczególności jeśli masz wielu użytkowników.
 • Jeśli coś się zepsuje, może zniszczyć całą sieć. Dlatego nigdy nie powinieneś robić aktualizacji w sieci NA ŻYWO, dopóki nie przetestujesz ich najpierw w witrynie testowej. Przyjrzę się temu wkrótce.
 • Perfomance – Hosting wielu witryn na jednej instalacji WordPress nie zadziała, jeśli używasz taniego, powolnego hostingu lub jesteś ograniczony przez dostawcę hostingu pod względem rozmiaru bazy danych, przepustowości lub przesyłania.
 • Jeśli ty lub twój Klient zdecydujesz się przenieść witrynę z sieci w przyszłości, jest to trudniejsze niż zwykłe przeniesienie samodzielnej witryny na nowy serwer lub dostawcę hostingu. Ale jest to możliwe. Są na to dwa sposoby-możesz użyć wtyczek (co jest prostsze, ale mniej niezawodne) lub możesz wyeksportować odpowiednie tabele z bazy danych (co jest trudniejsze, ale szybsze i bardziej zaawansowane).

Oznacza to, że korzystanie z wielu witryn do hostowania wielu witryn będzie działać najlepiej, jeśli te dwa warunki są prawdziwe:

 • Podejmujesz środki ostrożności, aby upewnić się, że Twoja sieć jest bezpieczna i że się nie zepsuje.
 • Pracujesz w sposób, który oznacza, że ten sam kod jest powielany we wszystkich lub większości witryn, które budujesz (np. wtyczki, motywy). Spójrzmy prawdzie w oczy, ilu z nas ma tę samą podstawową listę wtyczek, które instalujemy w każdej nowej witrynie, którą budujemy?

Przyjrzyjmy się, co to oznacza w praktyce.

Unikanie pułapek: środki ostrożności

Istnieją środki ostrożności, które możesz podjąć, aby uniknąć pułapek wymienionych powyżej:

 • Regularnie utrzymuj kopie zapasowe sieci-co najmniej codziennie, częściej, jeśli Witryny są codziennie aktualizowane. Używam Snapshot Pro do tworzenia kopii zapasowych każdej z poszczególnych witryn w mojej sieci,a także używam Updraft Plus, aby zachować kopię zapasową całej bazy danych. Oznacza to, że jeśli jedna strona ulegnie awarii, mogę użyć przywracania jednym kliknięciem migawki, aby go przywrócić, a jeśli cała sieć doświadcza problemów, mam kopię zapasową bazy danych, którą mogę ponownie zainstalować ręcznie.
 • Dbaj o bezpieczeństwo swojej sieci. Postępuj zgodnie z naszym ostatecznym przewodnikiem po zabezpieczeniach WordPress i wprowadzaj środki, które zaleca. Ryzyko, jakie masz z Multisite w stosunku do standardowej instalacji WordPress, polega na tym, że masz więcej witryn (oczywiście) i więcej użytkowników. Możesz wprowadzić ograniczenia bezpieczeństwa podczas rejestracji witryny i procesu rejestracji użytkowników, aby upewnić się, że ludzie nie używają pewnych ślimaków w swojej witrynie, aby zablokować Tworzenie witryny przez określone domeny, aby zapobiec sploggerom i ograniczyć ludzi do ustawiania bezpiecznych haseł. Rób te rzeczy. Jeśli nie zezwalasz użytkownikom na rejestrację użytkowników i witryn, upewnij się, że procesy, które obserwujesz, są bezpieczne.
 • Podczas aktualizacji WordPress, wtyczek lub motywów nigdy nie Aktualizuj sieci na żywo przed zaktualizowaniem wersji tymczasowej sieci. Witryna testowa to Kopia witryny aktywnej, której używasz tylko do celów testowych (różni się od witryny programistycznej, która często znajduje się na komputerze lokalnym). Dobrym pomysłem jest hostowanie sieci staging na tym samym serwerze, co NA ŻYWO, aby warunki były jak najbardziej podobne. Upewnij się, że jest zablokowany dla wyszukiwarek i utrzymuj bazę danych tak aktualną, jak to możliwe, za pomocą wtyczki do tworzenia kopii zapasowych lub narzędzia takiego jak Vagrant.
 • Jeśli możesz sobie na to pozwolić, Użyj wysokiej jakości dostawcy hostingu zarządzanego WordPress. Będą dbać o kopie zapasowe, Bezpieczeństwo i przywracanie dla Ciebie i często zapewnią ci również środowisko testowe. Porozmawiaj ze swoim dostawcą o najlepszej konfiguracji hostingu dla Twoich potrzeb-coś takiego jak VPS (virtual private server) działa dobrze dla wielu sieci wielostanowiskowych.
 • Użyj jednej lub więcej zalecanych wtyczek dla menedżerów sieci, aby usprawnić proces zarządzania siecią. Wtyczka, którą uważam za szczególnie przydatną, to ulepszenia Multisite, ponieważ pomaga mi w aktualizacjach, pokazując mi, które witryny używają jakich motywów i wtyczek. Oznacza to, że wiem, które strony przetestować.
 • Używaj tylko kodu z zaufanych źródeł lub napisz własny, ma to kluczowe znaczenie dla wszystkich instalacji WordPress, ale w przypadku wielu witryn jest to szczególnie ważne, ponieważ masz wiele witryn z wieloma motywami i wtyczkami, chcesz zapewnić, że wszystkie wtyczki i motywy działają ładnie razem. Jeśli używasz kodu innej firmy, polecam uzyskać jak najwięcej z niego od nas w WPMU DEV, ponieważ nasze motywy i wtyczki są zaprojektowane tak, aby ładnie ze sobą grać i są zoptymalizowane dla wielu witryn.
Snapshot Pro plugin
Użyj wtyczki, takiej jak Snapshot Pro, aby regularnie wykonywać kopie zapasowe swojej witryny.

Postępuję zgodnie z tymi wskazówkami i nie miałem jeszcze żadnych problemów z moją siecią Multisite (dotknij drewna!)

Multisite i twój przepływ pracy

Ale skuteczne korzystanie z wielu witryn z witrynami klientów to nie tylko unikanie pułapek. Chodzi również o przepływ pracy. Istnieją aspekty przepływu pracy, które sprawią, że korzystanie z wielu witryn będzie znacznie płynniejsze. Chodzi o opracowanie przepływu pracy, który sprawia, że korzystanie z wielu witryn jest bardziej wydajne, a także o określenie rodzaju przepływu pracy, który oznacza, że wiele witryn jest lepszym sposobem niż wiele samodzielnych instalacji WordPress.

Rzućmy okiem na niektóre aspekty tego:

 • Pracujesz z tymi samymi motywami dla wszystkich witryn lub motywem podrzędnym tego samego motywu nadrzędnego. Może tak być, jeśli używasz systemu budowania motywów, takiego jak Beaver Themer lub jedna z wielu frameworków WordPress. Osobiście mam własny motyw ramowy, który opracowałem do użytku w witrynach klientów, a dla każdego nowego projektu tworzę motyw potomny tego. Framework ma wiele funkcji i hooków, które mogę wykorzystać, aby każda strona oparta na nim była unikalna i dodawać niestandardowy kod. Używam również (responsywnego) obiektowego CSS,co oznacza, że mogę edytować stylizację dla każdej nowej strony przy minimalnym zamieszaniu.
 • Instalujesz ten sam zestaw wtyczek dla każdej tworzonej witryny. Zanim zacząłem używać Multisite do hostowania witryn klienckich, miałem listę podstawowych wtyczek, które zainstalowałem na każdej nowej stronie. Obejmowały one wtyczki do tworzenia kopii zapasowych, SEO, wydajności i bezpieczeństwa. Teraz zamiast instalować je na każdej nowej stronie, po prostu aktywuję je w sieci Multisite.
 • Chcesz zwiększyć obsługę klienta za pomocą wtyczek do wsparcia lub szkolenia. Wtyczka taka jak Awesome Support pozwala Twoim klientom podnosić bilety, na które możesz odpowiadać i zamieniać je w Często zadawane pytania, aby wyświetlić je na swojej stronie bazowej, jeśli chcesz. Używam tego w jednej z moich sieci, aby wszystkie dyskusje na temat wsparcia z klientami były prowadzone w jednym miejscu. Jeśli chcesz zapewnić tutorial dla swoich klientów pokazując im, jak korzystać z ich strony, można zainstalować wtyczkę jak zintegrowane samouczki wideo, które dadzą klientom wskazówki wideo. Musisz to zrobić tylko raz w swojej sieci i jest tam dla wszystkich.
 • Chcesz stworzyć społeczność wśród swoich klientów. Multisite to świetna platforma do tworzenia społeczności i nie ma powodu, dla którego nie możesz tego zrobić ze swoimi klientami. Przyjrzę się temu dogłębnie w następnej części tego kursu.
Integrated Video Tutorials plugin
Zintegrowana wtyczka samouczków wideo ułatwia szkolenie klientów.

Tak więc teraz wiesz, na czym polega korzystanie z wielu witryn do hostowania wielu witryn klienckich (lub własnych witryn) w wielu domenach, musisz wiedzieć, jak to zrobić.

A map illustration

Przewodnik po mapowaniu domen

Jeśli hostujesz witryny dla klientów, jest bardzo prawdopodobne, że każdy z nich będzie chciał korzystać z własnej unikalnej domeny. Może to być coś, co zniechęca cię do korzystania z wielu witryn, myśląc, że możesz zaoferować im tylko subdomenę lub podkatalog własnej domeny.

Ale korzystanie z unikalnych domen dla każdej witryny jest proste dzięki wtyczce mapowania domen. Pozwala to dodać dowolną liczbę dodatkowych domen do każdej z witryn w sieci i przypisać jedną jako domenę “podstawową”, która będzie wyświetlana w przeglądarkach odwiedzających. Oznacza to, że dla odwiedzającego witryna zachowuje się tak, jakby była hostowana samodzielnie za pomocą tej domeny.

Wtyczka pozwala również pobierać opłaty od użytkowników za mapowanie domen do sieci lub sprzedaż domen – świetny sposób na zarabianie w sieci.

Mapowanie domeny do witryny w sieci to coś, co możesz zrobić jako administrator sieci lub pozostawić swoim klientom lub Użytkownikom do zrobienia. Jeśli oczekujesz, że twoi klienci lub użytkownicy to zrobią, musisz dać im wskazówki, jak to zrobić. Robię to dla jednej z moich sieci, podczas gdy dla innej konfiguruję mapowanie domeny. W każdym podejściu są plusy i minusy – pozwolenie klientom na zrobienie tego oszczędza pracę, ale zrobienie tego samemu daje większą kontrolę.

Uwaga: mapowanie domen Nie dotyczy tylko witryn klienckich. Jeśli utworzyłeś sieć, która umożliwia dodawanie własnej witryny, możesz chcieć zmapować do niej własną domenę. Możesz nawet pobierać opłaty za to i sprzedawać domeny.

Mapowanie domen do sieci składa się z sześciu kroków:

 1. Zainstaluj sieć WordPress Multisite
 2. Konfigurowanie rekordów DNS (Namerservers) dla domeny niestandardowej
 3. Dodaj domenę niestandardową do swojego konta hostingowego
 4. Mapowanie podstrony sieci na własną domenę
 5. Powtórz proces dla większej liczby podstron (w razie potrzeby)

Zanim zaczniemy, omówmy kilka ważnych pojęć, które musisz zrozumieć.

Domeny pierwotne i wtórne w sieci wielostanowiskowej

Domena podstawowa To Adres URL, który odwiedzający widzą w swojej przeglądarce, gdy odwiedzają witrynę. Domena Drugorzędna to każda inna domena, która wskazuje na tę witrynę. Możesz mieć tylko jedną podstawową domenę sieciową, ale możesz mieć tyle domen dodatkowych, ile chcesz.

Wyobraźmy sobie, że masz sieć w http://mynetwork.com. Masz na nim stronę (używając podkatalogów) w http://mynetwork.com/mysite. Chcesz skierować dwie domeny do tej witryny: http://mysite.com oraz http://mysite.org. Domena podstawowa to http://mysite.com, która jest domeną, którą chcesz, aby odwiedzający widzieli w swojej przeglądarce.

Innymi słowy, chcesz, aby Strona zachowywała się tak, jakby była samodzielną stroną hostowaną w http://mysite.com.

Gdy po raz pierwszy włączysz Multisite, główną domeną Twojej witryny będzie jej podkatalog w sieci, który jest http://mynetwork.com/mysite. Następnie kierujesz do niego pozostałe dwie domeny i dodajesz je do ustawień tej witryny. To ustawi je jako domeny drugorzędne, więc będą wskazywać na Twoją witrynę, ale odwiedzający nadal będą widzieć http://mynetwork.com/mysite w swojej przeglądarce.

Na koniec wybierz http://mysite.com jako domena główna w Ustawieniach witryny (lub w ustawieniach sieci jako administrator sieci). Oznacza to, że jeśli ktoś wpisze http://mynetwork.com/mysitehttp://mysite.com lub http://mysite.org do swojej przeglądarki, zostaną zabrane do http://mysite.com i zobacz stronę, którą stworzyłeś na http://mynetwork.com/mysite – ale nie będą wiedzieć, że to część sieci.

Zdezorientowany? Mam nadzieję, że nie będziesz, gdy przebrniemy przez ten proces!

DNS: rekordy A i CNAME

Inną koncepcją, którą musisz zrozumieć przed użyciem mapowania domen, jest DNS, który oznacza System nazw domen. Jest to system, którego używasz do określenia nazwy domeny, na który serwer i/lub witrynę powinien wskazywać. Aby to zrobić, możesz użyć jednej z dwóch metod:

 • Rejestry mapują domenę na adres IP, który jest unikalnym kodem identyfikacyjnym serwera. Na przykład witryna WPMU DEV jest hostowana pod adresem IP 104.16.24.10. Jest to najbardziej podstawowy adres dla każdej witryny, a każda nazwa domeny ostatecznie zmieni adres IP. Jeśli prosisz klientów o samodzielne skonfigurowanie mapowania domen, dobrym sposobem na to jest posiadanie unikalnego adresu IP dla sieci (który możesz kupić od dostawcy hostingu). A potem, zmuś ich do stworzenia rekordów wskazujących na to dla ich domeny.
 • Rekordy CNAME mapują domenę do innej domeny. Tak więc w powyższym przykładzie, http://mysite.com może mieć zapis CNAME http://mynetwork.com/mysite. Korzystanie z tego oszczędza konieczność posiadania unikalnego adresu IP.

Wszystko to stanie się jaśniejsze w miarę przechodzenia przez ten proces.

Czas skonfigurować mapowanie domen

Konfigurowanie mapowania domen nie zajmuje dużo czasu, chociaż propagacja zmian DNS wprowadzonych w dowolnej domenie może trochę potrwać. Propagacja to proces, w którym Twoje rekordy DNS wchodzą w życie w Internecie – możesz oglądać zmiany DNS propagujące się za pomocą kontrolera DNS, jeśli masz czas, aby zabić!

A domain checker will help you see your DNS changes working

Potrzebny będzie również dostęp FTP do sieci i edytor tekstu, ponieważ musisz skopiować plik i edytować inny. Jeśli nie masz jeszcze edytora tekstu, znajdziesz go w naszej podsumowaniu najlepszych.

Gotowy, aby zacząć? Przejdź tutaj, aby uzyskać szczegółowy przewodnik na temat mapowania domen WordPress. Obejmuje wszystkie kroki wymienione powyżej.

Mapowanie Domen Czyni Multisite Jeszcze Bardziej Użytecznym

Dla mnie mapowanie domen to rzecz, która wywala krytykę WordPress Multisite z wody. Dla tych ludzi, którzy obawiają się, że ich strona nie będzie zachowywać się tak, jakby była hostowana sama, na własnej domenie, wszystko, co muszą zrobić, to skonfigurować mapowanie domeny, a następnie to zrobi.

Dzięki mapowaniu domen i dobrze zorganizowanym procesom bezpieczeństwa i przepływu pracy możesz używać WordPress Multisite do hostowania sieci witryn klienckich (lub witryn utworzonych przez Ciebie lub Twoich użytkowników), które zachowują się tak, jakby każda z nich była samodzielną witryną z własną domeną. Daje to korzyści z wydajności wielu witryn bez sprawiania, że witryny hostowane w sieci wyglądają mniej profesjonalnie lub wpływają na SEO.

W następnym samouczku z tej serii zbadamy kolejny potężny aspekt WordPress Multisite: tworzenie społeczności. Pokażę Ci, jak korzystać z sieci, aby połączyć użytkowników i pozwolić im udostępniać treści, śledzić się nawzajem i nie tylko.

Przegapiłeś tutorial z naszej serii masterclass Multisite? Tutaj możesz nadrobić wszystkie 6 postów:

 • WordPress Multisite Masterclass: Pierwsze Kroki
 • WordPress Multisite Masterclass: Aktywacja i konfiguracja
 • WordPress Multisite Masterclass: tworzenie stron i użytkowników
 • WordPress Multisite Masterclass: witryny klientów i mapowanie domen
 • WordPress Multisite Masterclass: tworzenie społeczności
 • WordPress Multisite Masterclass: Zarządzanie Siecią
Czy dowiedziałeś się wszystkiego, co musisz wiedzieć o mapowaniu domen WordPress Multisite? Co przegapiliśmy? Pochwal się swoimi witrynami, sposobem wykorzystania tego artykułu do poprawy przepływu pracy lub zadawaj pytania w komentarzach.

Tagi:

You May Also Like

Jak naprawić nieprawidłowy błąd JSON w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Co powoduje błąd “nieprawidłowa odpowiedź JSON” w WordPress?1. Sprawdź adresy…

Jak naprawić błąd krytyczny w WordPress (krok po kroku)

W artykule: Co To jest błąd krytyczny w WordPress?Co powoduje krytyczny błąd…

Jak zmienić kolor linku w WordPress (poradnik dla początkujących)

W artykule: Dlaczego Linki Są Ważne?Jak dodawać linki w postach i stronach…

9 Najlepsze Darmowe Wtyczki WordPress Author Bio Box

W artykule: 1. Simple Author Box2. Branda3. Autor postu WP4. Author Bio…