Chcesz założyć bloga? Nie wiesz, czy powinieneś używać Ghost lub WordPress jako platformy blogowej? W tym artykule zrobimy szczegółowe porównanie Ghost i WordPress, podkreślając mocne i słabe strony, abyś mógł zdecydować, która platforma jest dla ciebie lepsza, jeśli chodzi o WordPress vs Ghost.

WordPress vs Ghost

Uwaga: nie jest to porównanie wersji hostowanej Ghost i WordPress.com. jest to porównanie open source CMS Ghost i WordPress.org

Pierwsze wrażenia i interfejs użytkownika

Deska rozdzielcza Ghosta jest bardzo prosta i łatwa do zrozumienia. Po zalogowaniu pierwszą rzeczą, którą zobaczysz, jest najnowsza zawartość (jeśli dopiero ją zainstalowałeś, zawartość demonstracyjna jest dołączona do Ghosta. Menu ma 3 opcje w nim, treść, nowy Post i ustawienia. To sprawia, że czujesz się natychmiast przygotowany, aby iść do przodu i napisać swój pierwszy post.

Ghost admin area

Pulpit nawigacyjny WordPress ma o wiele więcej opcji i może być nieco bardziej zastraszający dla nowych użytkowników. Nadal możesz łatwo poruszać się po drodze do tworzenia nowych postów, edytowania treści i innych rzeczy, ale interfejs nie jest tak czysty.

WordPress admin area

Ogólny pulpit nawigacyjny Ghost wygląda nieco czystszy i może być łatwiejszy dla początkujących, aby się przyzwyczaić (z wyjątkiem być może metody pisania markdown) niż WordPress, podczas gdy WordPress oferuje więcej opcji i elastyczności.

Zwycięzca: Ghost

Prędkość

Od razu po wyjęciu z pudełka, Ghost wyniki nieco lepiej dla testów prędkości i Google page insights.

Ghost page speed

Nie ma jednak zbyt wiele ulepszeń przyjaznych dla początkujących, które można wprowadzić do prędkości ładowania po tym punkcie. Ale w przypadku WordPress istnieje wiele wtyczek, które mogą Ci pomóc w tej dziedzinie. Po dodaniu wtyczek buforujących, takich jak W3 Total Cache, WordPress kończy się przewagą prędkości.

WordPress after W3 Total Cache

Zwycięzca: Remis

Społeczność

Będąc weteranem i bardziej popularnym wyborem, oczywiście WordPress ma większą i bardziej ugruntowaną społeczność. Oznacza to, że nie tylko możesz zrobić wszystko, co chcesz z WordPress, ktoś inny już to zrobił i napisał o tym samouczek (podpowiedź: WPBeginner). Bardzo łatwo jest również uzyskać osobistą pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych z WordPressem od innych użytkowników WordPressa, po prostu dlatego, że jest ich tak wiele.

Porównując Ghost ma mniejszą społeczność i fora wsparcia. Istnieją dedykowani użytkownicy, którzy pomagają odpowiadać na pytania i pisać odpowiednie Przewodniki, ale nie ma tej samej chmury przewodników, wskazówek i pomysłów, które masz dla WordPress.

Zwycięzca: WordPress

Opcje projektowania i układu

Domyślne motywy dla WordPress i Ghost nie różnią się zbytnio. Prosty, funkcjonalny i piękny.

Poza tym WordPress ma do zaoferowania o wiele więcej różnorodności niż duch w tym dziale. Prosty produkt uboczny istnienia o wiele więcej motywów WordPress niż dostępnych motywów duchów.

Wspaniałą rzeczą w wielu motywach WordPress jest to, że możesz mieć zaskakujący stopień kreatywnej kontroli nad projektem swojej witryny, bez konieczności kodowania czegokolwiek. Z poziomu dostosowywania motywu często można zmieniać schematy kolorów, tła, czcionki, rozmiary kontenerów i inne rzeczy, małe i duże.

WordPress Theme Customizer

Ponadto istnieje wiele motywów przeciągania i upuszczania i wtyczek do WordPress, których możesz użyć do łatwego tworzenia różnych rodzajów stron, od portfolio Po strony docelowe. W przypadku Ghosta masz ograniczone opcje, ponieważ jest bardzo skoncentrowany na blogu.

W przypadku Ghost dostępne są opcje dla doświadczonych w kodzie, aby dostosować motywy, ale jeśli w ogóle nie rozumiesz kodu, Twoje opcje są ograniczone.

Zwycięzca: WordPress

Elastyczność

Jednym z głównych punktów sprzedaży WordPress jest jego elastyczność. Jest to oprogramowanie open-source, którego możesz użyć do łatwego tworzenia prawie każdej strony internetowej.

Masz dosłownie tysiące motywów i wtyczek do wyboru. Jeśli potrzebujesz jakiejś funkcjonalności, której domyślny WordPress nie oferuje, prawie na pewno jest do tego wtyczka. Tryb konserwacji, animowane galerie, nawet w pełni funkcjonalne sklepy internetowe. Nazwij to, WordPress może to zrobić.

Ale z Ghostem, sprawy mają się trochę inaczej. Zespół za nim zaprojektował go specjalnie do blogowania i tylko do blogowania.

Chociaż istnieją motywy duchów i niektóre aplikacje/API, tak naprawdę nie oddalają się zbytnio od tego, czego można oczekiwać od stereotypowego bloga lub blogera.

Zwycięzca: WordPress

Wniosek

Ghost to piękne rozwiązanie, które jest Świetne dla osób, które chcą stworzyć tylko bloga.

WordPress to cały pakiet. Ma świetne motywy, wtyczki i zapewnia większą elastyczność.

Kiedy wszystko jest powiedziane i zrobione, to porównanie sprowadza się do prostoty i elastyczności.

Jeśli chcesz rozpocząć coś większego niż blog, lub przynajmniej mieć możliwość kontynuowania budowania na blogu po uruchomieniu, przejdź do WordPress.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci porównać WordPress i Ghost i podjąć decyzję, którą wybrać dla nowej witryny. Jeśli przekonałeś się do wypróbowania WordPressa, możesz skorzystać z naszego samouczka krok po kroku, jak zainstalować WordPressa.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

Jak napisać dobry komentarz na blogu i ominąć filtr antyspamowy w WordPress

W artykule: Video Tutorial1. Dlaczego chcesz komentować?2. Bądź pełen szacunku i uprzejmy3.…

Jak edytować wp-config.plik php w WordPress

W artykule: Co to jest wp-config.plik php?Video TutorialPierwsze KrokiZrozumienie wp-config.plik phpUstawienia MySQL…

Czy należy usunąć “linki” Blogroll na rzecz menu WordPress?

Wczoraj na naszej stronie na Facebooku zadaliśmy pytanie: “gdybyś mógł pozbyć się…

Przewodnik dla początkujących, aby naprawić swoją Zhakowaną witrynę WordPress

W artykule: Kilka rzeczy, które warto wiedzieć, zanim zaczniemyKrok 0-poproś profesjonalistę, aby…