Często jesteśmy pytani przez użytkowników, dlaczego powinni używać WordPress zamiast innych bezpłatnych usług blogowania, takich jak Blogger, Ghost, Tumblr itp.? Medium to szybko rozwijająca się darmowa platforma blogowa, która pozwala każdemu tworzyć historie i mieć własną osobistą przestrzeń w Internecie. W tym artykule porównamy WordPress vs Medium z zaletami i wadami każdej platformy.

WordPress vs Medium - Which one is better?

Ważne: Należy pamiętać, że to porównanie dotyczy hostingu własnego WordPress.org strony i Medium, nie WordPress.com vs Medium. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem na temat różnicy między self-hosted WordPress.org vs WordPress.com.

1. Własność Twoich treści

Medium to darmowa społeczność online, w której każdy może podzielić się swoimi historiami. Jest łatwy w użyciu, niezawodny i ma wbudowane funkcje sieci społecznościowych.

Jednak nie posiadasz Medium. Jest własnością “średniej korporacji” i mogą zdecydować o zamknięciu go, ogłosić nowe plany cenowe lub anulować konto w dowolnym momencie.

Z drugiej strony WordPress pozwala na posiadanie własnych treści. Ponieważ hostujesz własną stronę internetową, masz pełną kontrolę nad swoimi danymi i tym, komu je udostępniasz.

2. Rozwój w własną markę

Medium brand displayed on a Medium publication

Kiedy używasz Medium, promujesz ich markę wraz ze swoimi historiami. Nie płacą ci za to. Jeśli nie jesteś znanym autorem, są szanse, że średni użytkownicy zapamiętają czytanie historii na nośniku, nawet nie pamiętając Twojego imienia.

Medium jest również siecią, co oznacza, że treści innych autorów często są wyświetlane jako następne historie poniżej własnej historii. Zabieranie użytkowników do czytania artykułów innych marek i autorów.

W WordPress masz pełną kontrolę nad tym, jak chcesz promować swoją markę. Wraz ze wzrostem popularności witryny, ty sam decydujesz, jak wykorzystać swoje treści i rozpoznawalność marki. Twoje treści i pomysły są rozpoznawane tylko po Twoim imieniu.

Ponieważ masz pełną kontrolę nad swoją witryną WordPress, możesz zrobić o wiele więcej, aby zwiększyć czas, który użytkownicy spędzają w Twojej witrynie.

3. Możliwości Projektowe

Medium pozwala wybrać układ publikacji. Dodajesz własne logo, kolor tła lub obraz do nagłówka. Dla układu można wybrać układ oparty na siatce lub strumieniu. Ten edytor przeciągania i upuszczania jest bardzo łatwy w użyciu i oferuje wiele opcji dostosowywania.

Jednak nadal wygląd publikacji jest ograniczony do opcji dostępnych w Medium. Nie możesz wybrać własnego projektu i układu strony internetowej.

Z drugiej strony dostępne są tysiące darmowych i płatnych motywów WordPress. Tematy te zostały zaprojektowane przez profesjonalistów z innowacyjnymi projektami i nieograniczonymi opcjami dostosowywania.

WordPress themes offer unlimited design possibilities

WordPress zapewnia elastyczność w budowaniu witryny, która wygląda wyjątkowo dla Ciebie. Jeśli możesz wydać trochę więcej, możesz zatrudnić projektantów i programistów do stworzenia dowolnej strony internetowej, jaką można sobie wyobrazić.

4. Swoboda poruszania się

Moving your blog

Medium pozwala na eksport danych w formacie HTML. Utrudnia to eksportowanie danych do innych platform, takich jak WordPress. Odpowiedzi i Polubienia w artykułach nie mogą być eksportowane.

Ustawienie przekierowań z Medium na WordPress jest prawie niemożliwe. Nawet jeśli używasz domeny niestandardowej na nośniku, nadal będziesz musiał ręcznie skonfigurować przekierowanie dla każdej historii na nowej platformie.

Jako platforma open source, WordPress daje swobodę przenoszenia wszystkich treści. Możesz importować / eksportować dane z WordPress za pomocą wtyczek importera.

Możesz także importować / eksportować użytkowników i komentarze. WordPress jest również wyposażony w niesamowite wtyczki do tworzenia kopii zapasowych, które pozwalają przywrócić i przenieść witrynę na nowy host, a nawet nową nazwę domeny.

5. Opcje Wsparcia

Medium jest wyposażony w obszerną dokumentację i system wsparcia oparty na biletach. Obecnie wsparcie jest bezpłatne dla wszystkich użytkowników. Odpowiedzi są udzielane przez średni personel, a ich czas reakcji zależy od liczby zgłoszeń wsparcia, które mają w toku.

WordPress jest projektem napędzanym przez społeczność. Zasila ponad 26% wszystkich stron internetowych. Bezpłatne wsparcie społeczności jest dostępne za pośrednictwem WordPress.org strona internetowa. (Zobacz: dlaczego WordPress jest darmowy?)

WordPress.org support

Poza tym znajdziesz Wsparcie WordPress na niezliczonych platformach innych firm, takich jak StackExchange, YouTube, SitePoint itp. Zobacz nasz przewodnik, jak prawidłowo poprosić o wsparcie WordPress i uzyskać je.

Sam WPBeginner to największa witryna z zasobami WordPress dla początkujących. Mamy setki poradników, samouczków, filmów i przewodników krok po kroku, aby stworzyć dowolną stronę internetową z WordPress. Zobacz nasz przewodnik, jak w pełni wykorzystać bezpłatne zasoby WPBeginner.

6. Bezpieczeństwo

Medium to w pełni hostowana Platforma, co oznacza, że nie musisz się martwić o oprogramowanie. Twoje treści są serwowane przez bardzo bezpieczne serwery Medium. Twoje prywatne informacje są bezpieczne przy użyciu standardowych środków bezpieczeństwa.

WordPress to własna platforma hostowana. Oznacza to, że jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo swojej witryny. WordPress jest dobrze znany z szybkiej reakcji na problemy z bezpieczeństwem dzięki natychmiastowym aktualizacjom, które są automatycznie instalowane na milionach witryn WordPress.

WordPress security

W WPBeginner używamy Sucuri do ochrony naszej witryny przed złośliwymi atakami. Zobacz, jak Sucuri pomógł nam zablokować 450 000 ataków w ciągu 3 miesięcy.

7. Przyszłość

Medium jest spółką prywatną należącą do “średniej korporacji”. Obecnie firma ma ograniczone możliwości monetyzacji oferowane przez partnerstwa z wybranymi markami dla mniejszej liczby wydawców. Nie wiemy na pewno, co przyniesie przyszłość Medium. Może przetrwać i zarabiać pieniądze lub może zniknąć jak dziesiątki innych bezpłatnych usług hostingowych.

WordPress to projekt open source, zarządzany przez społeczność tysięcy niezależnych programistów i użytkowników. WordPress Foundation chroni wolności prawne WordPress, co zapewnia, że projekt będzie kontynuowany, nawet jeśli główni Programiści opuszczą projekt.

Istnieje od ponad 13 lat i stał się największym systemem zarządzania treścią na świecie. Można śmiało powiedzieć, że WordPress będzie istniał przez wiele lat.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz przewodnik na temat tego, kto jest właścicielem WordPressa i jak WordPress zarabia pieniądze?

Gotowy, aby rozpocząć korzystanie z WordPress? Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem krok po kroku, jak założyć blog WordPress.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci porównać zalety i wady WordPress vs Medium. Możesz również zobaczyć nasze przewodniki na temat najczęstszych nieporozumień na temat WordPress i dlaczego WordPress jest darmowy?

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

Jak napisać dobry komentarz na blogu i ominąć filtr antyspamowy w WordPress

W artykule: Video Tutorial1. Dlaczego chcesz komentować?2. Bądź pełen szacunku i uprzejmy3.…

Jak edytować wp-config.plik php w WordPress

W artykule: Co to jest wp-config.plik php?Video TutorialPierwsze KrokiZrozumienie wp-config.plik phpUstawienia MySQL…

Czy należy usunąć “linki” Blogroll na rzecz menu WordPress?

Wczoraj na naszej stronie na Facebooku zadaliśmy pytanie: “gdybyś mógł pozbyć się…

Przewodnik dla początkujących, aby naprawić swoją Zhakowaną witrynę WordPress

W artykule: Kilka rzeczy, które warto wiedzieć, zanim zaczniemyKrok 0-poproś profesjonalistę, aby…