Wiesz, że zawartość twojej witryny jest cenna. Dlatego robisz takie rzeczy, jak ochrona zdjęć przed kradzieżą. Ale dla tych z Was, którzy mają dodatkowe treści o wartości-jak projekty stron internetowych, logo, Kopia, niestandardowe treści wideo itp.- powinieneś wiedzieć, jak ich chronić.

Zamiast próbować znaleźć jednorazowe rozwiązania w celu ochrony każdego rodzaju treści zawartych w witrynie, możesz użyć czegoś, co nazywa się informacją o prawach autorskich jako pierwszej linii obrony. Prawdopodobnie widziałeś je wcześniej w innych pracach chronionych prawem autorskim, nawet jeśli nie zwróciłeś na nie uwagi w Internecie. Jest to prosty ciąg tekstu, który wygląda tak i zwykle znajduje się w stopce:

Porozmawiajmy więc o tym, dlaczego powinieneś dbać o prawo autorskie jako twórca stron internetowych oraz o tym, jak i kiedy go używać w swoich witrynach.

Krótkie wprowadzenie do prawa autorskiego dla witryn WordPress

Prawo autorskie zostało pierwotnie ustanowione w 1700 roku w celu ochrony pracy artystów i pisarzy. Jednak wraz z pojawieniem się nowych form mediów (takich jak filmy, muzyka, a teraz strony internetowe) prawo musiało się odpowiednio dostosować. Oto co mówi prawo autorskie:

#1. Co

“Prawo autorskie jest formą ochrony ugruntowaną w Konstytucji Stanów Zjednoczonych i przyznaną przez prawo dla oryginalnych dzieł autorstwa utrwalonych w materialnym medium wypowiedzi. Prawa autorskie obejmują zarówno utwory opublikowane, jak i niepublikowane.”Prawo autorskie Nie dotyczy pomysłu na dzieło, faktów lub systemów.

Istnieje coś takiego jak dozwolony użytek, o którym powinieneś być również świadomy jako programista stron internetowych. Ten “wyjątek” zasadniczo mówi, że są chwile, kiedy inni mogą używać materiałów chronionych prawem autorskim do własnych celów, ale tylko w pewnych okolicznościach (takich jak parodia lub krytyka). Bądź ostrożny z tym, ponieważ WordPress traktuje to poważnie i wiadomo, że wchodzi w spory dotyczące dozwolonego użytku dotyczące witryn użytkowników.

#2. Kiedy

Ochrona praw autorskich ma miejsce w momencie tworzenia Utworu. Oznacza to, że o ile nie udzielono na to wyraźnej zgody, nikt inny nie ma prawa do kopiowania, wykonywania lub powielania w jakikolwiek sposób dzieła objętego prawami autorskimi.

#3. Kto

Osoba, która stworzyła dzieło, jest zazwyczaj jego właścicielem, chyba że przed zleceniem dzieła powstała sytuacja pracy na wynajem. Powiedzmy, w przypadku Klienta zatrudniającego Cię do budowy swojej strony internetowej. Jeśli w Umowie określono własność praw autorskich, są właścicielami treści witryny, mimo że nie mieli udziału w jej tworzeniu.

#4. Jak

Praca nie musi być zarejestrowana pod kątem praw autorskich, aby być chroniona, ponieważ jest to wrodzone prawo. Jednak bez rejestracji w amerykańskim urzędzie ds. praw autorskich twórcy utworu nie mogą podejmować kroków prawnych przeciwko osobom naruszającym prawa. (Jest to coś do rozważenia, jeśli masz cenne materiały zawarte w witrynie.)

#5. Gdzie

Prawo autorskie chroni utwory na każdym “materialnym” nośniku. W tym przypadku niekoniecznie odnosi się to do czegoś, czego można fizycznie dotknąć. Chodzi raczej o to, czy może być spożywane przez społeczeństwo w jakiejś formie.

Co prowadzi mnie do tego, jak prawo autorskie wpływa na blogi. Oto, co prawo autorskie mówi obecnie o stronach internetowych:

“Oryginalne autorstwo znajdujące się na stronie internetowej może być chronione prawem autorskim. Obejmuje to pisma, dzieła sztuki, fotografie i inne formy autorstwa chronione prawem autorskim.”

Kod podstawowy, który napisałeś dla strony internetowej, wtyczki lub motywu? Cóż, jest to trudne, ponieważ kod (zwłaszcza jeśli jest związany z WordPressem) jest zwykle uważany za “pochodną”, a nie oryginał. Na razie skupmy się na treści Twojej witryny skierowanej do użytkownika.

Jeśli chodzi o to, jak prawo stosuje się do blogów, jest to takie samo, jak we wszystkim innym. Nikt inny nie ma prawa kopiować treści ze strony internetowej bez zgody na to. W przeciwieństwie do dzieł takich jak książki czy muzyka, istnieją jednak strony internetowe, które mają być powielane i udostępniane lub przynajmniej ich części.

Tak więc, zgodnie z prawem, wszystkie Twoje treści są chronione od momentu ich utworzenia i udostępnienia w Internecie. Oznacza to również, że inni nie mają możliwości kopiowania żadnej z tych treści, chyba że podlegają one Dozwolonemu użytkowaniu.

Ale co jeśli ty do chcesz udostępniać swoje treści? Jak poinformować odwiedzających, że zawartość jest chroniona i należy wyłącznie do ciebie, ale że jesteś gotów udzielić im licencji na jej wykorzystanie?

Jak i gdzie należy korzystać z informacji o prawach autorskich w swojej witrynie WordPress

Informacja o prawach autorskich może wydawać się nieistotna ze względu na jej niewielki wzrost—ale nadal jest to coś, co należy do twojej witryny-nawet jeśli chcesz aby Twoje treści były kopiowane i udostępniane.

W obu przypadkach, niezależnie od tego, czy chcesz pełnej ochrony swojej witryny, czy chcesz zezwolić innym na korzystanie z Twoich treści, oto, co musisz zrobić:

1. Dodawanie informacji o prawach autorskich do stopki

Kiedy po raz pierwszy dodasz nową witrynę do WordPress, Twój motyw prawdopodobnie będzie przypominał coś takiego, aby rozpocząć:

Strona bez informacji o prawach autorskich.

Dużo informacji wypełniających, ale bez informacji o prawach autorskich.

Będziesz mieć kilka opcji do rozważenia, aby to zaktualizować.

  1. Możesz edytować kod w swoim stopka.php plik.
  2. Możesz sprawdzić pod wygląd i dostosować opcję menu w WordPress. Niektóre motywy premium WordPress będą zawierać sekcję, w której możesz dodawać, usuwać lub aktualizować informacje o prawach autorskich.
  3. Możesz użyć wtyczki do dodawania i dostosowywania informacji o prawach autorskich.

Wtyczka jest zawsze dobrym rozwiązaniem do rozważenia, jeśli nie chcesz się martwić o zmianę kodu, więc przejdźmy przez kroki związane z używaniem wtyczki Footer Putter.

Uwaga: Wtyczka Footer Putter jest dostępna do pobrania za darmo z katalogu wtyczek WordPress. Chociaż nie został zaktualizowany od ponad dwóch lat, wtyczka działa dobrze z WordPress 4.8.1.

The Footer Putter plugin logo
Wtyczka Footer Putter ułatwia dodawanie informacji o prawach autorskich do witryny WordPress.

Krok # 1

Zainstaluj wtyczkę.

Krok # 2

Przejdź do wtyczki stopki Putter w WordPress (będzie miała własną kartę w menu). Zobaczysz, że istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić za pomocą tej wtyczki. Na razie skupmy się na uzyskaniu informacji o prawach autorskich na twojej stronie.

Krok # 3

Wybierz Stopka Kredyty opcja.

Istnieje wiele różnych pól, które możesz wypełnić tutaj. Jednak informacja o prawach autorskich wymaga tylko trzech informacji:

  1. Symbol praw autorskich ©.
  2. Roku.
  3. Właściciel praw autorskich.

Oto jak możesz wypełnić te pola za pomocą tej wtyczki:

Pod Właściciel tab, wpisz nazwę właściciela praw autorskich. Zazwyczaj jest to nazwa firmy.

Pod Prawne tab, enter:

  • “Stan _________” i wprowadź stan, w którym znajduje się Twoja firma, w ramach “jurysdykcji prawnej”.
  • Rok, w którym Twoja strona była “ostatnia aktualizacja”. Za każdym razem, gdy wprowadzana jest zmiana, technicznie, masz nową wersję, która wymaga ochrony praw autorskich, więc upewnij się, że ten rok jest aktualny.
  • Rok, w którym Twoja strona została uruchomiona po raz pierwszy w ramach “Copyright Start”.
  • Symbol prawa autorskiego w polu “Tekst prawa autorskiego”. Możesz również dodać słowo “Prawa autorskie” przed nim, jeśli chcesz, aby było jasne, że jest to informacja o prawach autorskich (chociaż symbol powinien wystarczyć).

Na dole strony znajdziesz podgląd nowej informacji o prawach autorskich.

Jeśli wszystko wygląda dobrze, Zapisz zmiany, a następnie przejdź do następnego kroku.

Krok # 4

Przejdź do Wygląd > Menu. Kliknij na tworzenie nowego menu i nazwij to “menu stopki”.

Krok # 5

Przejdź do Wygląd > Dostosuj. Kliknij na Widgety i znajdziesz nową opcję o nazwie Stopka Wiarygodności.

To tutaj dodasz swoją nową informację o prawach autorskich. Określ, które informacje chcesz dołączyć, a następnie Zapisz i opublikuj.

Jedna szybka uwaga, którą chcę dodać, to to, że nie musisz zadawać sobie wszystkich tych problemów, jeśli chcesz po prostu dodać ciąg tekstu do głównej stopki swojej witryny. Powyższa opcja wtyczki tworzy nowy, oddzielny pasek na samym dole stopki, gdzie można umieścić informację o prawach autorskich. To zależy od Ciebie, jak chcesz go wyświetlić. To tylko środek czyszczący z dwóch opcji.

2. Utwórz Oświadczenie o Warunkach świadczenia usług

Ta druga część tego procesu jest po to, abyś mógł zdefiniować warunki praw autorskich swojej witryny, niezależnie od tego, czy chcesz całkowicie ograniczyć korzystanie z niej, czy udzielić licencji użytkownikom, aby mogli ją skopiować (lub przynajmniej część z nich). Strona Warunki korzystania z usługi będzie ogólnie obejmować więcej niż tylko Prawa autorskie, ale użytkownicy będą wiedzieć, aby szukać tutaj tych informacji w przypadku, gdy są zainteresowani wykorzystaniem treści.

Oto jak utworzyć i dodać Oświadczenie o warunkach korzystania z usługi do witryny WordPress.

Gdy to się i żyć na swojej stronie internetowej, będziesz mieć teraz dowód, który mówi odwiedzającym Twoje treści są chronione przez prawo.

Wrapping Up

Prawo autorskie zostało dostosowane w ciągu ostatniego wieku lub tak, aby dostosować się do szczególnych okoliczności spowodowanych przez nowe formy mediów. W szczególności strony internetowe postawiły przed sobą kilka interesujących wyzwań, stawiając pod znakiem zapytania to, co jest “namacalnym” medium i jakie rodzaje treści mogą być faktycznie chronione prawem autorskim na stronie internetowej.

Niezależnie od tych pytań, strona internetowa jest rzeczywiście utworem chronionym prawem autorskim. Niezależnie od tego, czy masz w swojej witrynie treści, które mają wielką wartość, nadal dobrym pomysłem jest umieszczenie na niej tej informacji o prawach autorskich. Nigdy nie wiesz, kiedy możesz znaleźć słowa na swoim blogu lub obrazy witryny używane przez kogoś innego i przekazywane jako własne. Nawet jeśli nie spowoduje to utraty dochodów, jest to całkowicie przygnębiająca i frustrująca sytuacja, której możesz uniknąć, publikując informację o prawach autorskich.

Do ciebie: Czy kiedykolwiek napotkałeś problemy z plagiatem lub inną kradzieżą treści na którejkolwiek ze swoich stron internetowych? Jak sobie z tym poradziłeś?

Tagi:

You May Also Like

Jak naprawić nieprawidłowy błąd JSON w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Co powoduje błąd “nieprawidłowa odpowiedź JSON” w WordPress?1. Sprawdź adresy…

Jak zmienić kolor linku w WordPress (poradnik dla początkujących)

W artykule: Dlaczego Linki Są Ważne?Jak dodawać linki w postach i stronach…

Jak naprawić błąd krytyczny w WordPress (krok po kroku)

W artykule: Co To jest błąd krytyczny w WordPress?Co powoduje krytyczny błąd…

Jak zainstalować WordPress lokalnie na komputerze Mac za pomocą MAMP

W artykule: Jak zainstalować MAMP na komputerze MacInstalacja WordPress na komputerze MacWypróbowanie…