Szukasz najlepszych samouczków do pracy z menu nawigacji WordPress? Menu nawigacyjne WordPress pozwalają łatwo dostosować i zarządzać menu na swojej stronie internetowej. W tym artykule pokażemy Ci najlepsze samouczki do opanowania menu nawigacji WordPress.

Best tutorials to master WordPress navigation menus

Ponieważ jest to długi artykuł, dodaliśmy listę treści dla łatwiejszej nawigacji.

 1. Pierwsze kroki z menu nawigacji WordPress
 2. Dodaj ikony mediów społecznościowych do menu WordPress
 3. Pokaż różne menu dla zalogowanych użytkowników w WordPress
 4. Dodaj logikę warunkową do menu nawigacji
 5. Stylizacja Menu Nawigacji WordPress
 6. Dodaj ikony obrazów z menu nawigacji w WordPress
 7. Dodaj niestandardowe menu nawigacji w WordPress
 8. Dodaj menu panelu slajdów w motywach WordPress
 9. Tworzenie mobilnego gotowego responsywnego Menu WordPress
 10. Dodaj responsywne Menu pełnoekranowe w WordPress
 11. Dodawanie opisu z menu nawigacji w WordPress
 12. Jak dodawać tematy w menu nawigacji WordPress
 13. Jak dodać menu nawigacji w pasku bocznym WordPress
 14. Dodaj menu nawigacyjne WordPress w postach i stronach
 15. Dodaj linki NoFollow w menu nawigacji WordPress

1. Pierwsze kroki z menu nawigacji WordPress

W projektowaniu stron internetowych menu nawigacyjne to lista linków, która umożliwia odwiedzającym witrynę odwiedzanie różnych stron i sekcji w witrynie. Pomaga użytkownikom poruszać się po twojej witrynie, stąd nazwa menu nawigacyjne.

Navigation menu

WordPress jest wyposażony w wbudowane narzędzie, które pozwala tworzyć i używać menu na swojej stronie internetowej. Narzędzie to znajduje się na Wygląd ” Menu strona w obszarze administracyjnym WordPress.

Creating and managing navigation menus in WordPress

Tutaj możesz tworzyć menu, dodając elementy z lewej kolumny po prawej stronie. Możesz dodać dowolny post WordPress, stronę, kategorie i niestandardowe linki do menu.

Szczegółowe instrukcje znajdziesz w naszym poradniku dla początkujących, jak dodać menu nawigacyjne w WordPress.

2. Dodaj ikony mediów społecznościowych do menu WordPress

Menu WordPress może być również używane do dodawania przycisków mediów społecznościowych do twojej witryny. Pozwala to łatwo aktualizować ikony, zmieniać ich układ i dodawać nowe ikony mediów społecznościowych, Kiedy tylko chcesz.

Najprostszym sposobem na to jest użycie wtyczki Menu Social Icons. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz przewodnik krok po kroku, jak zainstalować wtyczkę WordPress.

Po aktywacji udaj się do Wygląd ” Menu strona. Utwórz nowe menu społecznościowe, a następnie na karcie niestandardowe linki z lewej kolumny.

Adding social menus

Zobaczysz ikony mediów społecznościowych pod polami tekst linku i adres URL. Wszystko, co musisz zrobić, to kliknąć ikonę mediów społecznościowych i wprowadzić adres URL profilu społecznościowego. Po zakończeniu kliknij przycisk Dodaj do menu.

Powtórz ten proces dla wszystkich profili mediów społecznościowych, które chcesz dodać. Po zakończeniu wybierz lokalizację menu,a następnie kliknij przycisk Zapisz menu.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe instrukcje, zobacz nasz przewodnik na temat dodawania ikon mediów społecznościowych do menu WordPress.

3. Pokaż różne menu dla zalogowanych użytkowników w WordPress

Jeśli prowadzisz witrynę członkowską WordPress, możesz pokazać różne menu zalogowanym użytkownikom. Oto jak można to łatwo osiągnąć.

Najpierw musisz utworzyć dwa różne menu. Jeden dla zalogowanych użytkowników i jeden dla użytkowników, którzy nie są zalogowani. Możesz nazwać te Menu zalogowany i wylogowany.

Następnie musisz dodać ten kod do funkcji szablonu.plik php lub wtyczka specyficzna dla witryny.

function my_wp_nav_menu_args ($args=") {

if (is_user_logged_in() ) { 
	$args['menu'] = 'zalogowany';
} else { 
	$args['menu'] = 'wylogowany';
} 
	return $ args;
}
add_filter ('wp_nav_menu_args', 'my_wp_nav_menu_args');

To wszystko. Możesz teraz przetestować swoje menu nawigacyjne w akcji.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe instrukcje, zobacz nasz samouczek, jak wyświetlać różne menu dla zalogowanych użytkowników w WordPress.

4. Dodaj logikę warunkową do menu nawigacji

Chcesz zmienić menu w oparciu o określone warunki? Jak inne menu na stronie głównej lub ukrywanie elementu na pojedynczych postach. Oto jak można to osiągnąć w WordPress.

Najpierw musisz zainstalować i aktywować wtyczkę menu If.

Po aktywacji odwiedź Appearabnce ” Menu ekran i kliknij element menu, który chcesz edytować. Zauważysz nową opcję “Włącz logikę warunkową”.

Conditional logic option for a menu item

Zaznaczenie tej opcji spowoduje wyświetlenie dwóch opcji rozwijanych. Możesz wybrać opcję Pokaż lub ukryj dla menu, jeśli spełnia określone warunki. Na przykład Ukryj element menu, jeśli użytkownik jest Administratorem lub pokaż element menu tylko wtedy, gdy użytkownik wyświetla pojedynczy post.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe instrukcje, zobacz nasz artykuł na temat dodawania logiki warunkowej do menu WordPress.

5. Stylizacja Menu Nawigacji WordPress

Twój motyw WordPress kontroluje wygląd menu nawigacji w Twojej witrynie. Za pomocą CSS można dostosować wygląd menu nawigacji.

Najprostszym sposobem na to jest użycie wtyczki CSS Hero. Jest to wtyczka premium WordPress, która pozwala dostosować dowolny motyw WordPress bez pisania pojedynczej linii kodu (nie wymaga HTML ani CSS). Zobacz naszą recenzję CSS Hero, aby dowiedzieć się więcej.

Możesz także stylować menu nawigacyjne, ręcznie pisząc CSS. Aby uzyskać szczegółowe instrukcje, zobacz nasz przewodnik, jak stylizować menu nawigacji WordPress.

6. Dodaj ikony obrazów z menu nawigacji w WordPress

Image icons in navigation menus

Wiele popularnych stron internetowych używa ikon obrazów obok menu nawigacji, aby uczynić je bardziej zauważalnymi. Oto jak możesz dodać ikony obrazów z menu nawigacji w WordPress.

Najpierw musisz zainstalować i aktywować wtyczkę obrazu Menu. Po aktywacji przejdź do menu Wygląd. Zobaczysz tam opcję dodawania obrazów z każdą pozycją w istniejącym menu.

Adding image to a menu item in WordPress

Możesz także użyć CSS, aby dodać ikony obrazów. Aby uzyskać szczegółowe instrukcje, zobacz nasz przewodnik na temat dodawania ikon obrazów z menu nawigacji w WordPress.

7. Dodaj niestandardowe menu nawigacji w WordPress

Większość darmowych i premium motywów WordPress ma predefiniowane lokalizacje do wyświetlania menu nawigacji. Możesz jednak również dodać niestandardowe menu nawigacji do swoich motywów.

Najpierw musisz zarejestrować nowe menu nawigacyjne, dodając ten kod do funkcji motywu.plik php.

function wpb_custom_new_menu () {
 register_nav_menu('my-custom-menu',__( 'My Custom Menu' ));
}
add_action ('INIT', 'wpb_custom_new_menu');

Ten kod utworzy “moje niestandardowe Menu” dla Twojego motywu. Można to zobaczyć edytując menu na Wygląd ” Menu strona.

Theme location for your custom menu

Aby wyświetlić niestandardowe menu, musisz dodać ten kod do motywu, w którym chcesz wyświetlić menu.

<?php
wp_nav_menu (array( 
  'theme_location' = > 'my-custom-menu', 
  'container_class' = > 'custom-menu-class')); 
?>

Aby uzyskać bardziej szczegółowe instrukcje, zobacz nasz artykuł na temat dodawania niestandardowych menu nawigacji w motywach WordPress.

8. Dodaj menu panelu slajdów w motywach WordPress

A slide panel navigation menu in WordPress

Chcesz pokazać, że menu nawigacyjne Twojej witryny jest przesuwanym panelem? Korzystanie z slide in panels sprawia, że menu jest bardziej interaktywne, mniej inwazyjne i zabawne, szczególnie na urządzeniach mobilnych.

Jednak aby je dodać, potrzebujesz średniego poziomu zrozumienia JavaScript, motywów WordPress i CSS.

Aby uzyskać instrukcje krok po kroku, zobacz nasz przewodnik, Jak dodać menu panelu slajdów w WordPress themes.

9. Tworzenie mobilnego gotowego responsywnego Menu WordPress

Mobile responsive navigation menu in WordPress

Większość motywów WordPress jest responsywna i zawiera menu nawigacyjne gotowe do użycia na urządzenia mobilne. Jeśli jednak Twój motyw nie obsługuje dobrze menu nawigacji na urządzeniach mobilnych, wpływa to na wrażenia użytkownika na urządzeniach mobilnych.

Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na dodanie responsywnych menu gotowych na urządzenia mobilne bez pisania kodu.

Najpierw musisz zainstalować i aktywować wtyczkę Responsive Menu.

Po aktywacji musisz kliknąć “responsywne Menu” na pasku administracyjnym WordPress, aby skonfigurować ustawienia wtyczki.

Po prostu wybierz szerokość, po której powinno być widoczne menu responsywne dla urządzeń mobilnych. Następnie musisz wybrać istniejące menu nawigacyjne.

Nie zapomnij kliknąć przycisku “Aktualizuj opcje”, aby zapisać swoje ustawienia. To wszystko, co możesz teraz odwiedzić swoją witrynę i zmienić rozmiar ekranu przeglądarki, aby zobaczyć menu responsywne dla urządzeń mobilnych.

Istnieje wiele innych sposobów dodawania mobilnego responsywnego menu. Jak menu, które pojawia się z efektem przełączania, slajd w menu i responsywne menu wybierz. Dowiedz się więcej o nich wszystkich w naszym przewodniku, jak stworzyć responsywne menu WordPress gotowe na urządzenia mobilne.

10. Dodaj responsywne Menu pełnoekranowe w WordPress

Fullscreen responsive menu in WordPress

Czy zauważyłeś, jak niektóre popularne strony internetowe korzystają z pełnoekranowego menu nawigacyjnego? Zwykle wymaga kreatywnego wykorzystania JavaScript i CSS. Na szczęście możesz to zrobić w WordPress bez pisania kodu.

Najpierw musisz zainstalować i aktywować responsywne menu DC – Full Screen. Po aktywacji musisz odwiedzić Wygląd ” menu pełnoekranowe DC strona konfiguracji ustawień wtyczki.

Fullscreen menu settings

Tutaj możesz wybrać menu, kolor tła i tekstu oraz czcionkę Google dla menu pełnoekranowego.

Kliknij przycisk Wyślij, aby zapisać ustawienia. Możesz teraz odwiedzić swoją witrynę, aby zobaczyć responsywne menu pełnoekranowe w akcji.

Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, zobacz nasz przewodnik, Jak dodać responsywne menu pełnoekranowe w WordPress.

Menu nawigacyjne WordPress to zwykle tylko linki tekstowe pokazujące Etykietę łącza lub tekst kotwicy. Co zrobić, jeśli chcesz dodać mały opis lub wiersz znacznika dla każdego elementu w menu nawigacyjnym?

Na szczęście WordPress ma wbudowaną funkcjonalność, aby dodać opis do każdego elementu w menu nawigacji.

Najpierw musisz włączyć pozycję opisy. Kliknij przycisk Opcje ekranu w prawym górnym rogu ekranu.

Spowoduje to wyświetlenie listy pól i opcji, które możesz włączyć. Musisz zaznaczyć pole obok opisu.

Enabling description field for navigation menus in WordPress

Teraz przewiń w dół i kliknij element menu, aby go edytować, a zobaczysz opcję dodawania opisu.

Description field added to menu items

Dodaj swój opis i kliknij przycisk Zapisz menu.

Jeśli twój motyw obsługuje opisy menu, będziesz mógł je od razu zobaczyć. W przeciwnym razie będziesz musiał edytować pliki motywów, aby wyświetlić opisy.

Aby uzyskać szczegółowe instrukcje, zobacz nasz przewodnik, Jak dodać opisy menu w swoim szablonie WordPress.

Displaying blog topics in WordPress navigation menu

Często jesteśmy pytani o to, jak dodać tematy bloga do menu nawigacji w WordPress. Wielu początkujących zakłada, że muszą stworzyć strony dla każdego tematu, aby dodać je do menu.

To, czego tak naprawdę potrzebujesz, to kategorie. Kategorie i Tagi są wbudowane w taksonomie WordPress, które umożliwiają sortowanie treści na odpowiednie tematy.

Dodaj swoje artykuły do odpowiednich kategorii, a następnie przejdź do Wygląd ” Menu strona. Kliknij kartę kategorie, aby ją rozwinąć, a następnie wybierz Kategorie, które chcesz wyświetlić w menu nawigacji.

Adding categories to navigation menus in WordPress

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz artykuł na temat dodawania tematów w menu nawigacji WordPress.

13. Jak dodać menu nawigacji w pasku bocznym WordPress

Motywy WordPress zwykle mają menu nawigacji na górze lub na dole. Możesz jednak również tworzyć i dodawać menu do paska bocznego WordPress.

Po prostu odwiedź Wygląd ” Widgety strona i dodaj widżet ‘Custom Menu’ do paska bocznego. Aby uzyskać szczegółowe instrukcje, zobacz nasz przewodnik na temat dodawania i używania widżetów w WordPress.

Adding navigation menu to sidebar widget

Po dodaniu widżetu do paska bocznego możesz wybrać menu z rozwijanej opcji. Nie zapomnij kliknąć przycisku Zapisz, aby zapisać swoje ustawienia.

Zazwyczaj menu nawigacyjne są wyświetlane w nagłówku lub pasku bocznym witryny. Czasami jednak możesz dodać menu wewnątrz posta lub strony WordPress. Oto jak byś to zrobił.

Najpierw musisz zainstalować i aktywować wtyczkę Menu Shortcode. Po aktywacji Edytuj post lub stronę, na której chcesz wyświetlić menu i dodaj ten krótki kod:

[listmenu menu = "Nazwa twojego Menu"]

Nie zapomnij zastąpić nazwy swojego Menu nazwą własnego menu nawigacyjnego. Zapisz lub Opublikuj swój post, a następnie kliknij przycisk Podgląd.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz przewodnik, Jak dodać menu nawigacyjne WordPress w postach lub stronach.

Zazwyczaj menu nawigacyjne witryny zawiera linki do własnych postów i stron. Czasami jednak konieczne może być dodanie linku do zewnętrznej witryny.

Wielu ekspertów SEO zaleca dodanie atrybutu rel = “nofollow” do linków zewnętrznych. Oto jak dodasz atrybut nofollow do linków w menu nawigacji WordPress.

Po pierwsze, musisz odwiedzić Wygląd ” Menu strona, a następnie kliknij przycisk Opcje ekranu w prawym górnym rogu ekranu.

Check target and link relationship boxes in Screen Options

Spowoduje to obniżenie menu, w którym musisz zaznaczyć pola obok opcji związek łącza (XFN) i link Target.

Teraz kliknij pozycję menu, którą chcesz edytować. Zauważysz dwie nowe opcje, relację linków i otwórz link w nowym oknie / karcie.

Adding nofollow to a menu item

Musisz wejść nofollow w opcji związek. Możesz także zaznaczyć opcję Otwórz link w nowym oknie / karcie, jeśli chcesz.

Kliknij przycisk Zapisz menu, aby zapisać zmiany. Teraz ten konkretny link w menu nawigacyjnym WordPress będzie miał dodany atrybut rel=”nofollow”.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe instrukcje, zobacz nasz samouczek na temat dodawania linków nofollow w menu nawigacji WordPress.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł znaleźć najlepsze samouczki do opanowania menu nawigacji WordPress. Możesz również zobaczyć naszą listę 24 musi mieć wtyczki WordPress dla stron biznesowych.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

Jak automatycznie publikować na Facebooku z WordPress?

W artykule: Dlaczego automatycznie udostępniać posty WordPress na Facebooku?Automatycznie Publikuj na Facebooku…

Jak zmienić schemat kolorów Administratora w WordPress (Quick & Easy)

W artykule: Po co zmieniać schemat kolorów Administratora w WordPress?Jak zmienić schemat…

Ile kosztuje uruchomienie witryny członkowskiej? (Edycja 2021)

W artykule: Jak obliczyć koszt strony członkowskiej?Członkostwo Hosting i koszty konfiguracjiKoszty przetwarzania…

Com vs Net-Jaka jest różnica między rozszerzeniami domen

W artykule: Czym są rozszerzenia nazw domen. Com I. Net?Różnica między nazwami…