Najlepsze platformy CMS w porównaniu

Zastanawiasz się, jakiej platformy CMS użyć do budowy swojej strony internetowej?

Platforma CMS (Content Management System) pozwala w prosty sposób stworzyć stronę internetową bez zrozumienia kodu (przynajmniej dla większości z nich). Dostępnych jest wiele opcji CMS, co oznacza, że możesz mieć trudności z wyborem najlepszego CMS dla swoich potrzeb.

W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednią platformę CMS dla swojej witryny. Podzielimy się również naszymi najlepszymi wyborami dla najlepszych platform CMS wraz z porównaniem.

Best CMS platforms compared

Co To jest platforma CMS?

Platforma CMS (content management system platform) to oprogramowanie, które pozwala na łatwe zarządzanie treścią i tworzenie strony internetowej.

Zwykle strony internetowe są pisane w językach programowania HTML, JavaScript i CSS. Jeśli chcesz zbudować stronę internetową bez platformy CMS, musisz nauczyć się tych języków i napisać dużo kodu.

Platformy CMS rozwiązują ten problem, umożliwiając stworzenie strony internetowej bez pisania kodu i nauki programowania.

O ile oczywiście nie szukasz przyjaznego dla programistów CMS, co oznacza, że już wiesz, jak kodować.

Jak wybrać najlepszą platformę CMS dla swojej strony internetowej

Istnieje wiele różnych platform CMS, więc który z nich należy wybrać? Zanim przejdziemy do naszego porównania platform CMS, oto, czego powinieneś szukać w dobrym CMS.

Łatwość użycia

Potrzebujesz systemu CMS, który ułatwi Ci tworzenie i edycję treści. Często oznacza to posiadanie interfejsu przeciągnij i upuść, dzięki czemu możesz dodawać różne elementy na swoich stronach.

Powinno być szybkie i proste wprowadzanie zmian w treści witryny po jej opublikowaniu.

Opcje projektowania

Twoje oprogramowanie CMS powinno oferować wiele szablonów do wyboru. Powinien również pozwolić na łatwe dostosowanie tych projektów do własnych wymagań (najlepiej bez pisania kodu).

Przenoszenie danych

Świetna platforma CMS powinna mieć narzędzia do łatwego eksportowania danych i przenoszenia ich w inne miejsce.

Na przykład możesz później zdecydować się na inną platformę lub inną firmę hostingową. Przenoszenie danych ułatwia swobodne poruszanie się.

Rozszerzenia i Dodatki

Nie wszystkie strony są takie same. Dlatego nie jest możliwe, aby jakakolwiek Platforma CMS dostarczała wszystkie funkcje, które spełniałyby wymagania dla każdej strony internetowej.

Rozszerzenia i Dodatki rozwiązują ten problem. Są to oddzielne oprogramowanie, które można po prostu zainstalować na oprogramowaniu CMS, aby rozszerzyć jego funkcje i dodać nowe w razie potrzeby. Pomyśl o nich jako o aplikacjach na platformę CMS.

Opcje pomocy i wsparcia

Chociaż platformy CMS mają na celu uczynienie budowy strony internetowej tak prostym, jak to możliwe, nadal możesz mieć kilka pytań. Dowiedz się, jaka pomoc i wsparcie są dostępne, jeśli utkniesz.

Niektórzy dostawcy CMS będą mieli garść często zadawanych pytań i zespół obsługi klienta, który boleśnie powoli reaguje. Inni będą mieli dużą wspierającą społeczność, która może Ci pomóc o każdej porze dnia i nocy.

Ile to kosztuje?

Niektóre platformy CMS są całkowicie bezpłatne. Inni pobierają miesięczną opłatę. Nawet w przypadku bezpłatnych platform CMS często musisz płacić za rozszerzenia, projekty i/lub usługi hostingowe innych firm.

Spróbuj dowiedzieć się jak najwięcej o cenach, zanim wybierzesz swój CMS, aby nie mieć żadnych nieprzyjemnych niespodzianek.

Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się najlepszym platformom CMS do wyboru.

1. WordPress.org

The WordPress.org front page

WordPress.org to nasz wybór numer jeden dla najlepszej platformy CMS. Jest to najbardziej popularne oprogramowanie CMS na świecie i zasila około 42% wszystkich stron internetowych w Internecie.

Ważne jest, aby nie mylić WordPress.org z WordPress.com. WordPress.org to darmowy CMS open source pierwotnie zaprojektowany do blogowania, ale teraz jest używany przez wszelkiego rodzaju strony internetowe / sklepy internetowe. WordPress.com jest platformą hostingową bloga.

Jeśli nie jesteś pewien różnicy między nimi, sprawdź nasze szczegółowe porównanie WordPress.org oraz WordPress.com.

Uwaga: Kiedy mówimy o WordPress na WPBeginner, zwykle mamy na myśli WordPress.org. określamy WordPress.com w stosownych przypadkach.

Musisz samodzielnie hostować swoją witrynę WordPress, co oznacza znalezienie odpowiedniego dostawcy hostingu WordPress.

Plusy

 • WordPress oferuje elastyczność i swobodę tworzenia dowolnego rodzaju strony internetowej (sklep internetowy, strona aukcyjna, strona członkowska itp.).
 • Nie wymaga żadnych umiejętności technicznych ani wiedzy o kodowaniu. Edytor bloków WordPress ułatwia tworzenie świetnie wyglądających stron w Twojej witrynie.
 • Masz pełną swobodę zarabiania pieniędzy online ze swojej witryny w dowolny sposób.
 • Dostępne są tysiące motywów i wtyczek WordPress, zarówno płatnych, jak i bezpłatnych. Dzięki nim możesz dodać do swojej witryny wiele przydatnych dodatków, takich jak formularze kontaktowe, galerie zdjęć i wiele innych.
 • WordPress jest naprawdę dobrze zaprojektowany do optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO). Łatwo jest tworzyć przyjazne SEO adresy URL, kategorie i Tagi dla swoich postów. Możesz także wybierać spośród wielu wtyczek SEO, które pomogą Ci zrobić więcej.
 • Istnieje ogromna i wspierająca społeczność wokół WordPressa, ponieważ jest to CMS open source. Możesz dołączyć do grup takich jak WPBeginner Engage Grupa na Facebooku, aby uzyskać pomoc w przypadku napotkanych problemów.
 • WordPress oferuje wiele rozszerzeń, co czyni go idealną platformą CMS zarówno dla początkujących, jak i programistów.
 • WordPress pozwala pobrać całą zawartość w formacie XML, co ułatwia przejście do innego systemu w przyszłości, jeśli zdecydujesz się to zrobić.

Wady

 • Musisz skonfigurować hosting i nazwę domeny, a będziesz odpowiedzialny za zarządzanie takimi rzeczami, jak Bezpieczeństwo i kopie zapasowe.
 • Ponieważ WordPress oferuje tak wiele opcji i tak dużą elastyczność, czasami może wydawać się trochę zniechęcający, gdy zaczynasz. Dlatego wielu początkujących korzysta z wtyczek kreatora stron przeciągnij i upuść dla WordPress.

Cennik

Sam WordPress nic nie kosztuje. Potrzebujesz jednak nazwy domeny (około $9 – $15 rocznie) i konta hostingowego z hostem internetowym, który może uruchamiać WordPress (zwykle od $7.99/miesiąc).

Mamy specjalną ofertę z Bluehost, w której możesz uzyskać hosting WordPress za jedyne $2.75 / miesiąc, który obejmuje bezpłatną domenę i bezpłatny SSL.

Jeśli potrzebujesz pomocy w uruchomieniu witryny WordPress, zapoznaj się z naszym przewodnikiem, jak stworzyć stronę internetową z instrukcjami krok po kroku.

2. HubSpot CMS Hub

HubSpot CMS Hub

HubSpot CMS Hub to w pełni zintegrowany system zarządzania treścią, który został zaprojektowany specjalnie dla marketerów i właścicieli firm.

Ponieważ jest zbudowany na platformie CRM HubSpot, która zawiera wszelkiego rodzaju narzędzia do automatyzacji marketingu, sprzedaży, usług i operacji, CMS Hub jest idealnym rozwiązaniem dla rozwijających się firm, a także dużych przedsiębiorstw poszukujących kompleksowego systemu do zarządzania swoją stroną internetową.

Plusy

 • HubSpot website builder jest łatwy w użyciu, nawet jeśli masz niewielkie umiejętności techniczne lub nie masz żadnych umiejętności technicznych. Ich edytor przeciągnij i upuść, wbudowane narzędzia SEO i przypisanie kontaktów ułatwiają tworzenie i optymalizację treści internetowych.
 • Mają inteligentne funkcje treści, aby spersonalizować stronę witryny dla określonych użytkowników lub większych segmentów.
 • Dla programistów dostępne są funkcje bezserwerowe, elastyczne opcje motywów i narzędzia wiersza poleceń, dzięki czemu można szybciej wprowadzać zmiany i dostosowywać zasoby.
 • CMS Hub jest wyposażony we wbudowane funkcje bezpieczeństwa-w tym globalną zaporę CDN i aplikacji internetowych oraz dedykowany zespół ds. bezpieczeństwa, aby chronić witrynę przed atakami DDoS, hakerami i innymi anomaliami.
 • HubSpot CMS bezproblemowo integruje się z ich narzędziami do marketingu e-mail i CRM sprzedaży, dzięki czemu można usprawnić przepływ pracy operacyjnej.

Wady

 • Nie ma darmowej wersji, ale oferują bezpłatny okres próbny.
 • HubSpot CMS nie nadaje się tak dobrze do witryn e-commerce. Dobrą wiadomością jest to, że łatwo integruje się z WordPress i WooCommerce.

Cennik

CMS Hub jest dostępny w trzech poziomach: Starter, Professional i Enterprise.

Plan startowy wynosi $25 / miesiąc i ma wszystkie funkcje potrzebne do zbudowania w pełni funkcjonalnej strony internetowej. Wyższe poziomy lepiej nadają się do tworzenia bardziej złożonych aplikacji internetowych z dynamiczną personalizacją i wewnętrznymi procesami.

Wielu właścicieli inteligentnych firm korzysta z bezpłatnych narzędzi marketingowych HubSpot podczas korzystania z WordPress jako platformy CMS do budowy swojej strony internetowej.

3. Joomla

The Joomla front page

Joomla to kolejna popularna darmowa platforma CMS o otwartym kodzie źródłowym, która zawiera wiele różnych szablonów i rozszerzeń. Jest darmowy, ale potrzebujesz hostingu i nazwy domeny.

Po raz pierwszy został wydany w 2005 roku, więc podobnie jak WordPress, działa od lat. Joomla jest pełen funkcji, a wiele hostów internetowych oferuje instalację 1 kliknięciem. Jest to jednak naprawdę idealna platforma CMS dla programistów i doświadczonych twórców stron internetowych, więc nie jest to taka dobra opcja dla początkujących.

Plusy

 • Joomla daje dużą elastyczność i wiele opcji. To dobry wybór, jeśli budujesz coś skomplikowanego lub na zamówienie.
 • Chociaż Joomla jest szczególnie przydatna dla programistów, nadal możesz jej używać, nawet jeśli nie chcesz nigdy dotykać linii kodu. Edytowanie treści jest łatwe.
 • Podobnie jak WordPress, Joomla jest open source, i istnieje wiele wsparcia społeczności dostępne, jeśli utkniesz.
 • Możesz użyć Joomla do uruchomienia sklepu e-commerce, ponieważ dostępne są do tego rozszerzenia.

Wady

 • Nawet fani Joomla przyznają, że może to być dość skomplikowane. W zależności od tego, co chcesz z nim zrobić, być może będziesz musiał wynająć programistę, aby ci pomógł.
 • Nie ma zbyt wielu opcji dla dodatkowych rozszerzeń. Jeśli jesteś przyzwyczajony do CMS, takiego jak WordPress, który ma tysiące dostępnych motywów i wtyczek, które rozszerzają podstawową funkcjonalność, możesz być rozczarowany Joomla.
 • Mogą wystąpić problemy ze zgodnością, jeśli masz zainstalowanych wiele różnych rozszerzeń i modułów.

Cennik

Sam Joomla jest bezpłatny, choć musisz zapłacić za nazwę domeny i hosting, który obsługuje Joomla. SiteGround jest dobrym rozwiązaniem tutaj, ponieważ mają konkretne plany hostingowe Joomla z wieloma przydatnymi funkcjami.

Możesz zapłacić za niektóre rozszerzenia, aby dodać więcej funkcjonalności do swojej witryny. Możesz nawet chcieć przeznaczyć budżet na uzyskanie pomocy od dewelopera, w zależności od tego, co próbujesz osiągnąć.

4. WooCommerce

The WooCommerce front page

WooCommerce to najpopularniejsza platforma e-commerce na świecie. Jest bardzo elastyczny i łatwy w zarządzaniu.

WooCommerce nie jest technicznie samą platformą CMS. Zamiast tego działa jako wtyczka na WordPress, więc musisz mieć WordPress w swojej witrynie, aby zainstalować WooCommerce.

Jeśli jednak byłaby to platforma CMS, miałaby 5,8% udziału w rynku, zgodnie z W3Techs. To procent wszystkich stron internetowych na świecie, które go używają.

Plusy

 • WooCommerce jest dostępny jako bezpłatne oprogramowanie, ale na początek potrzebujesz hostingu i nazwy domeny WooCommerce.
 • Dostępnych jest wiele motywów WooCommerce, co sprawia, że naprawdę łatwo jest sprawić, aby Twoja witryna wyglądała dokładnie tak, jak chcesz.
 • WooCommerce ma wiele dostępnych rozszerzeń (znanych jako wtyczki WooCommerce), które pozwalają dodać dodatkową funkcjonalność do witryny.
 • Możesz sprzedawać produkty fizyczne lub cyfrowe za pomocą WooCommerce. Możesz nawet sprzedawać produkty partnerskie za pośrednictwem linków partnerskich.
 • Możesz w pełni zarządzać zapasami za pośrednictwem WooCommerce, co ułatwia śledzenie tego, co masz w magazynie.
 • WooCommerce jest domyślnie wyposażony w płatności PayPal i Stripe. Możesz również dodać inne bramki płatności za pomocą rozszerzeń i dodatków.

Wady

 • W WooCommerce jest wiele różnych opcji, które mogą być nieco zniechęcające, gdy dopiero zaczynasz konfigurować witrynę.
 • WooCommerce technicznie działa z dowolnym motywem WordPress, ale możesz trzymać się motywów stworzonych specjalnie dla WooCommerce, aby uzyskać rozszerzone wsparcie.

Cennik

Sama wtyczka WooCommerce jest bezpłatna, ale być może będziesz musiał zapłacić za dodatkowe wtyczki i rozszerzenia dla swojego sklepu internetowego.

Musisz także zapłacić za nazwę domeny i konto hostingowe. Bluehost to świetny hosting, który można wybrać, ponieważ zainstaluje WooCommerce i motyw Storefront dla Twojej witryny.

5. Drupal

The Drupal front page

Drupal to kolejna platforma CMS typu open source. To CMS stoi za niektórymi głównymi stronami internetowymi, w tym stroną The Economist i wieloma witrynami Uniwersytetu.

Drupal jest dobrym rozwiązaniem dla programistów lub dla osób, które mogą wynająć programistę. Jest to szczególnie dobre, jeśli chcesz zbudować wysoce spersonalizowaną witrynę, która musi obsługiwać wiele danych.

Możesz hostować witrynę Drupal na SiteGround. Oferują bezpłatną instalację, a nawet mogą pomóc w przeniesieniu istniejącej witryny Drupal.

Plusy:

 • Dodawanie treści na Drupalu jest łatwe. Niestandardowe typy treści są elastyczne i oferują wiele opcji.
 • Dostępnych jest wiele różnych modułów, które możesz dodać do swojej witryny (działają one jak wtyczki WordPress).
 • Wsparcie jest dostępne za pośrednictwem opcji wsparcia społeczności podobnych do innych popularnych platform, takich jak Joomla i WordPress
 • Zarządzanie użytkownikami jest łatwe dzięki wbudowanemu systemowi, w którym można tworzyć nowe role i określać ich uprawnienia.

Wady:

 • Z Drupal, to może być trudne, aby dowiedzieć się, jak zmienić wygląd witryny lub dodać dodatki. Zdecydowanie nie jest tak przyjazny dla początkujących jak WordPress.
 • Większość witryn Drupal ma mocno spersonalizowany motyw stworzony przez programistę, który może być bardzo drogi.

6. Wix

The Wix front page

Wix jest popularną platformą CMS, choć ma pewne ograniczenia. Często dostajemy czytelników pytających, jak przełączyć się z Wix na WordPress, ponieważ każdy inteligentny właściciel firmy wie, że WordPress jest zdecydowanie lepszy niż Wix.

Mając to na uwadze, Wix jest przyjazny dla początkujących i może warto się nad tym zastanowić. Oferuje również bezpłatny plan.

Plusy

 • Interfejs przeciągnij i upuść Wix ułatwia tworzenie stron, które wyglądają tak, jak chcesz. Możesz wybrać dowolną część strony i rozpocząć jej edycję.
 • Istnieje wiele gotowych szablonów, z których możesz wybierać w Wix. Są w pełni responsywne, więc świetnie wyglądają na telefonach komórkowych i komputerach.
 • Możesz dodać wiele aplikacji do swojej witryny z Wix App Market. Działają one jak wtyczki WordPress, aby nadać witrynie nowe funkcje.

Wady

 • Po wybraniu szablonu na Wix nie można go zmienić. Może to oznaczać, że utkniesz z układem, który nie jest odpowiedni dla Twojej witryny.
 • Nie możesz uruchomić sklepu eCommerce na Wix, chyba że przejdziesz na płatny plan, a nawet wtedy możesz akceptować płatności tylko za pomocą PayPal lub Authorize.net.
 • Wix nie pozwala na łatwe pobieranie danych i eksportowanie ich. Możesz pobrać swoje posty na blogu (ale nie obrazy), aby je przenieść, ale jeśli masz jakieś strony w swojej witrynie, musisz je skopiować i wkleić ręcznie. Mamy pełne instrukcje, jak przenieść witrynę Wix do WordPress.
 • Jeśli korzystasz z bezpłatnego planu, będziesz mieć nazwę domeny i reklamy marki Wix w swojej witrynie. Reklamy zarabiają na Wix, nie na Tobie.

Cennik

Możesz korzystać z Wix za darmo, jeśli jesteś zadowolony z nazwy domeny marki Wix i reklam uruchomionych na twojej stronie. Płatne plany oferują większą elastyczność i zaczynają się od $13 miesięcznie (płatne z góry rocznie).

Jeśli chcesz przyjmować płatności online, Musisz zapłacić 23 USD/miesiąc lub więcej (ponownie z góry rocznie).

7. BigCommerce

The BigCommerce front page

BigCommerce to w pełni hostowana Platforma eCommerce, która jest czasami nazywana platformą all-in-one. Łatwo jest zacząć, jeśli jesteś początkującym.

BigCommerce hostuje Twoją witrynę, a także zapewnia samą platformę CMS. Obsługuje również zabezpieczenia i kopie zapasowe dla Ciebie.

Plusy

 • Istnieje plan próbny, więc możesz wypróbować BigCommerce przed podjęciem decyzji.
 • Możesz użyć darmowej nazwy domeny od BigCommerce, która będzie wyglądać mniej więcej tak mystore.mybigcommerce.com lub możesz zapłacić za niestandardową nazwę domeny.
 • Istnieje wiele różnych sposobów dokonywania płatności za pośrednictwem BigCommerce. Klienci mogą korzystać z portfeli cyfrowych, takich jak PayPal, Apple Pay i Amazon Pay, lub mogą płacić kartą kredytową lub debetową.
 • BigCommerce ma opcje wsparcia, do których możesz uzyskać dostęp bezpośrednio z Pulpitu nawigacyjnego, 24/7. Obejmują one czat na żywo, e-mail, wsparcie telefoniczne, wsparcie społeczności i inne.
 • Możesz użyć BigCommerce z WordPress, jeśli chcesz, co może dać ci to, co najlepsze z obu platform CMS.

Wady

 • BigCommerce nie daje Ci takiej kontroli nad Twoim sklepem jak WooCommerce. Istnieją ograniczone motywy i integracje, które mogą powstrzymać cię od korzystania z usług innych firm w celu rozwoju firmy.
 • Gdy Twoja sprzedaż osiągnie określony próg rocznie, zostaniesz automatycznie przeniesiony na wyższy poziom planu cenowego. To może być trudne dla Ciebie, jeśli masz dużo wydatków.

Cennik

Aby korzystać z BigCommerce, musisz płacić miesięczną subskrypcję, co oznacza, że nie jest to tak opłacalne, jak niektóre inne rozwiązania. Dzięki wszystkim planom możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, płacąc z góry rocznie zamiast płacić co miesiąc.

Najtańszy plan cenowy, Standardowy, wynosi $29.95 / miesiąc, przy sprzedaży do $50K/rok. Najbardziej kosztowny jest plan Pro za $249.85 / miesiąc, który pokryje ci sprzedaż do $ 400k. Po tym musisz uzyskać niestandardowy plan Enterprise.

8. Shopify

The Shopify front page

Shopify to kolejna kompleksowa hostowana Platforma CMS. Nie musisz kupować hostingu, instalować żadnego oprogramowania ani zarządzać takimi rzeczami, jak aktualizacje i kopie zapasowe.

Ma prosty interfejs przeciągania i upuszczania. Obsługuje sprzedaż w sklepie, co jest świetne, jeśli masz sklep fizyczny, a także internetowy.

Plusy

 • Shopify Shopify Payments umożliwia akceptację kart kredytowych i debetowych za pośrednictwem zintegrowanego rozwiązania płatniczego Shopify Payments. PayPal jest również jednym z domyślnych dostawców płatności Shopify.
 • Istnieje wiele rozszerzeń i motywów dostępnych dla Shopify. Możesz kupić aplikacje Shopify innych firm, które umożliwiają dodawanie różnego rodzaju funkcji do sklepu online.
 • Nie musisz uaktualniać, jeśli zarabiasz ponad określoną kwotę w dolarach w sprzedaży, tak jak robisz to z BigCommerce.
 • Shopify ma wsparcie 24/7 za pośrednictwem czatu na żywo, poczty e-mail, telefonu, a nawet Twittera. Dostępna jest również wiele dokumentacji (w tym pisemne poradniki i samouczki wideo) oraz fora internetowe.

Wady

 • Twoje koszty mogą skończyć się dość wysokie, zwłaszcza jeśli chcesz dodać wiele aplikacji innych firm do swojego sklepu.
 • Może się okazać, że chcesz dodać funkcjonalność, która po prostu nie jest dostępna: aplikacje Shopify są bardziej ograniczone niż wtyczki WordPress.

Cennik

Plany cenowe Shopify są podobne do opcji BigCommerce. Jest jednak jedna zasadnicza różnica. Shopify nie sprawia, że przechodzisz do następnego planu w oparciu o określoną wartość dolara w sprzedaży.

Najtańszy plan to $29 / miesiąc. Najdroższy jest $299 / miesiąc i zawiera więcej funkcji. Otrzymujesz zniżkę za rok z góry.

9. WordPress.com

The WordPress.com front page

WordPress.com jest komercyjną, hostowaną wersją WordPressa. Łatwo go pomylić z WordPress.org, czyli open source, self-hosted WordPress.

Jeśli nie jesteś pewien różnicy między WordPress.com oraz WordPress.org, możesz dowiedzieć się więcej tutaj.

Z WordPress.com, otrzymasz kompleksową platformę CMS, która jest hostowana dla ciebie. Możesz kupić nazwę domeny lub użyć darmowej subdomeny z WordPress.com branding.

Plusy

 • WordPress.com jest łatwy do rozpoczęcia. Możesz łatwo dodawać i edytować zawartość, a początkujący mają tendencję do łatwego korzystania z CMS.
 • Możesz stworzyć stronę z WordPress.com całkowicie bezpłatnie. Prawdopodobnie będziesz chciał zapłacić za przynajmniej Najtańszy plan, więc możesz użyć własnej nazwy domeny.
 • Dostępne są różne motywy (wzory) dla Twojego WordPress.com miejsce. Możesz łatwo przełączać się między nimi w swoim WordPress.com deska rozdzielcza.
 • Gdy Twoja witryna rośnie i popularnie, możesz uaktualnić do nowego planu. Istnieje wiele opcji, w tym plan z funkcjami e-commerce.
 • WordPress.com ma wbudowaną analitykę, co oznacza, że możesz zobaczyć statystyki dotyczące liczby osób odwiedzających Twoją witrynę na pulpicie nawigacyjnym. Oznacza to jednak, że nie można korzystać z Google Analytics, chyba że masz plan biznesowy.
 • Dość łatwo jest przełączyć się z WordPress.com na WordPress.org w przyszłości, jeśli zdecydujesz się zmienić na bardziej wydajny i elastyczny CMS.

Wady

 • WordPress.com ma ograniczone możliwości monetyzacji nawet z ich biznesplanem.
 • Nie możesz dodać niestandardowej nazwy domeny, chyba że zapłacisz za co najmniej Najtańszy płatny plan.
 • Chociaż istnieją wtyczki, których możesz użyć do swojego WordPress.com strony, nie ma prawie tak wielu dostępnych, jak jest dla WordPress.org.
 • Nie masz pełnej kontroli nad swoją witryną, którą miałbyś z WordPress.org.

Cennik

Jest bezpłatny WordPress.com plan dostępny, ale jeśli chcesz mieć własną nazwę domeny (i chcesz uniknąć umieszczania reklam w witrynie WordPress), musisz wybrać jeden z płatnych planów.

Najtańszy to $48/rok ($4/miesiąc) lub możesz przejść do innych planów, w tym planu eCommerce dla sklepów internetowych za $540/rok ($45 / miesiąc). Poza tym istnieją opcje VIP WordPress oferujące dodatkowe funkcje.

10. Ghost

The Ghost front page

Ghost to platforma CMS zaprojektowana specjalnie dla blogerów. Często usłyszysz, że jest to “bezgłowy CMS”, co może brzmieć dość dziwnie. Oznacza to po prostu, że platforma CMS nie wymusza dostarczania treści w określony sposób.

Tak więc treści lub dane, które tworzysz, mogą być wyświetlane na stronie internetowej, ale mogą być również wysyłane do aplikacji mobilnej lub zupełnie czegoś innego. Jeśli jednak nie jesteś programistą lub po prostu chcesz używać Ghosta do blogowania, nie musisz się tym martwić.

Plusy

 • Możesz używać Markdown, gdy piszesz w edytorze duchów. Markdown to sposób formatowania tekstu, w którym dodawane są znaki specjalne wokół słów, aby uczynić je pogrubionymi, kursywą i tak dalej.
 • Ghost ma Edytor treści, który używa kart. Działają one trochę jak bloki WordPress w edytorze bloków.
 • Istnieje świetne wsparcie dla SEO (search engine optimization) wbudowane w Ghost. Nie musisz dodawać żadnych wtyczek, aby to dostarczyć.
 • Ghost jest dobrze skonfigurowany do pobierania opłat za treści, więc jeśli chcesz prowadzić magazyn online lub publikację, za którą ludzie płacą, możesz to łatwo zrobić.

Wady

 • Ghost nie oferuje takiej samej mocy i elastyczności jak WordPress.
 • Chociaż Ghost zaczynał jako platforma CMS zaprojektowana tylko do blogowania, niektórzy użytkownicy uważają, że stała się zbyt skomplikowana, ponieważ oferuje teraz takie rzeczy, jak płatne subskrypcje dla czytelników Twojej witryny.

Cennik

Samo oprogramowanie Ghost jest bezpłatne, ale musisz zapłacić za nazwę domeny i hosting. W przeciwieństwie do większych platform CMS, Ghost nie jest obsługiwany przez wiele hostów internetowych.

Możesz uzyskać hosting Ghost od Ghost (Pro). Podstawowy plan to $36 / miesiąc, ale musisz uaktualnić, jeśli chcesz dodatkowych użytkowników personelu lub subskrybentów, potencjalnie płacąc tyle, ile $249/miesiąc.

11. Magento

The Magento front page

Magento to potężna platforma e-commerce open source od ogromnej firmy programistycznej Adobe. Istnieje bezpłatna wersja, którą można pobrać i zainstalować na własnym koncie hostingowym, o nazwie Magento Open Source.

Jeśli chcesz tego użyć, to SiteGround Magento hosting byłby najłatwiejszym sposobem na rozpoczęcie.

Jeśli wolisz, możesz zapłacić za Magento Commerce. To pochodzi z pełnym wsparciem i jest hostowany dla ciebie, ale jest bardzo drogi.

Plusy

 • Magento jest wysoce konfigurowalny, z wieloma dostępnymi rozszerzeniami innych firm, których możesz użyć, aby dodać dodatkowe funkcje.
 • Z Magento poradzisz sobie lots produktów i klientów. Pozwala Twojej firmie łatwo się rozwijać, bez spowalniania witryny. (Prawdopodobnie będziesz jednak musiał uaktualnić swój plan hostingowy.)
 • Istnieje kilka naprawdę wielkich marek używających Magento, w tym Nike, Ford i Coca Cola.
 • Możesz podłączyć różne bramki płatności do Magento. Jest również wyposażony w pewne opcje, takie jak PayPal, płatność przy odbiorze i przelew bankowy już wbudowane.

Wady

 • Jeśli dopiero zaczynasz w e-commerce, Magento może wydawać się przytłaczające.
 • Znalezienie dobrych programistów dla projektów Magento może być trudne, a ich wynajęcie może być bardzo kosztowne.
 • Dostępne wsparcie może się różnić, szczególnie jeśli używasz Magento Open Source i polegasz na forach internetowych o pomoc.

Cennik

Magento Commerce nie jest tanie. W rzeczywistości jest to tak drogie, że strona Magento nawet nie mówi, ile kosztuje.

Ceny zaczynają się od około $22,000 / rok, co stawia go poza budżetem wielu nowych firm. Jeśli chcesz mieć potężną platformę CMS eCommerce dla ustalonej firmy, może to być opcja do rozważenia.

Jednak wiele większych sklepów migruje do WooCommerce, Shopify lub BigCommerce.

12. Textpattern

The Textpattern front page

Textpattern to prosta, prosta platforma CMS, która jest dostępna od 2003 roku. Jest open source i ma mnóstwo dokumentacji, która pomoże Ci zacząć.

Plusy

 • Istnieje wiele modyfikacji Textpattern, wtyczek i szablonów (projektów) dostępnych całkowicie za darmo.
 • Textpattern ma elastyczne podejście do struktury treści. Możesz użyć “sekcji” i “kategorii”, aby je zorganizować, a czytelnicy mogą subskrybować określone kanały RSS dla różnych części witryny.

Wady

 • Nie ma procesu instalacji kliknięcia 1 dla Textpattern z żadnym z głównych hostów internetowych. Instalacja nie jest zbyt trudna, ale będziesz musiał czuć się komfortowo tworząc bazę danych na swoim hostingu i używając FTP do przesłania oprogramowania.
 • Textpattern nie jest szczególnie znany i jest znacznie mniej popularny niż inne platformy CMS, takie jak WordPress. Możesz mieć trudności z wynajęciem autorów lub programistów, którzy są z nim zaznajomieni.

Cennik

Sam Textpattern jest całkowicie darmowy. Aby utworzyć witrynę, musisz mieć nazwę domeny i konto hostingowe.

13. Blogger

The Blogger front page

Blogger istnieje od 1999 roku. Jak widać po nazwie, jest to platforma CMS, która jest specjalnie przygotowana do blogowania. Jest to bezpłatna usługa świadczona przez Google.

Blogi na Bloggerze zwykle mają blogspot w domenie, choć można zamiast tego użyć własnej nazwy domeny.

Mamy artykuł poświęcony WordPress vs Blogger i przewodnik, jak przejść z Bloggera na WordPress.

Plusy

 • Blogger jest łatwy do rozpoczęcia. Możesz skonfigurować bloga w kilka minut i jest dobrze zaprojektowany do pisania i publikowania postów.
 • Istnieje wiele gadżetów, które możesz dodać do swojego bloga za darmo, dzięki czemu możesz zawierać takie rzeczy, jak FORMULARZ KONTAKTOWY, a nawet reklamy na swoim blogu.
 • Twój blog jest hostowany przez Google. Nie musisz niczego instalować, aktualizować ani płacić za hosting.
 • Blogger oferuje dużą ilość miejsca. Nie ma limitu na to, ile postów możesz mieć na blogu, i możesz mieć do statycznych stron 20. Twoje obrazy są przechowywane na Dysku Google, więc będą się tam liczyć do limitu 15 GB.

Wady

 • Jeśli chcesz prowadzić stronę internetową, która nie jest blog, Blogger nie będzie dla Ciebie najlepszą platformą CMS. Nie ma na przykład żadnych funkcji e-commerce.
 • Chociaż wszystkie dostępne motywy są bezpłatne, są dość proste. Możesz je nieco zmodyfikować, ale nie możesz tworzyć własnych motywów. Jeśli chcesz czegoś bardziej wyspecjalizowanego, musisz zatrudnić projektanta.
 • Chociaż możesz wyeksportować swoje posty, Jeśli chcesz przełączyć się z Bloggera na WordPress, musisz ręcznie skopiować swoje strony.

Cennik

Blogger jest całkowicie darmowy i nie zostaniesz obciążony żadną opłatą, chyba że zdecydujesz się kupić niestandardową nazwę domeny.

Jeśli kupisz nazwę domeny, najlepiej uzyskać ją od rejestratora domen, a nie od samego blogera. W ten sposób możesz łatwiej przenieść swoją witrynę z dala od blogera w przyszłości.

14. Bitrix24

The Bitrix24 front page

Bitrix24 to narzędzie biznesowe, które oferuje platformę CMS wraz z innymi funkcjami, takimi jak możliwość zarządzania zadaniami, projektami, komunikacją i relacjami z klientami.

Jest bezpłatny na poziomie podstawowym (który oferuje do 5 GB pamięci online i 12 kont użytkowników) i oferuje kompleksowe rozwiązanie dla małych firm. Jeśli chcesz narzędzie CRM (Customer Relationship Management), może to być dobry wybór.

Plusy

 • Podstawowy poziom Bitrix24 jest darmowy, co oznacza, że możesz go wypróbować bez podejmowania jakichkolwiek zobowiązań.
 • Bitrix24 zawiera ogromną liczbę funkcji, które zapewniają wszystko, czego potrzebujesz do zarządzania małą i średnią firmą.
 • Kreator stron ma interfejs przeciągania i upuszczania, który obejmuje strony docelowe, a nawet sklepy e-commerce.
 • Hosting Twojej witryny jest bezpłatny (jeśli korzystasz z bezpłatnego planu).
 • Wady

  • Bitrix24 jest naprawdę przygotowany do użycia jako CRM, więc jeśli masz już CRM, z którego jesteś zadowolony lub nie chcesz tej funkcjonalności, jest to dość skomplikowany sposób na uzyskanie platformy CMS.
  • Ponieważ jest tak wiele funkcji, interfejs Bitrix24 może być mylący lub trudny w nawigacji.

  Cennik

  Plan Start + kosztuje $24 / miesiąc, a plan Professional kosztuje $199 / miesiąc, z szeregiem opcji pomiędzy. Otrzymasz zniżkę, jeśli zapłacisz za rok z góry.

  Możesz również zdecydować się na zakup oprogramowania do użytku w organizacji (zamiast płacić miesięczną opłatę i korzystać z niego online). To kosztuje od $1,490.

  15. TYPO3

  The TYPO3 front page

  TYPO3 to darmowa platforma CMS o otwartym kodzie źródłowym, która istnieje nawet dłużej niż Blogger. Został pierwotnie wydany w 1998 roku. Jest to CMS dla przedsiębiorstw, co oznacza, że jest przydatny zarówno dla witryn intranetowych (wewnętrznych witryn firmowych), jak i witryn internetowych.

  Istnieje wiele rozszerzeń dostępnych dla TYPO3, które oferują również dodatkową funkcjonalność.

  Plusy

  • TYPO3 może obsługiwać naprawdę duże strony internetowe, w tym te, które mają wiele stron internetowych w różnych językach. To dobra opcja dla dużych międzynarodowych firm.
  • Ponieważ TYPO3 jest open-source, może być rozszerzany w dowolny sposób, jeśli chcesz zatrudnić programistę do pracy dla ciebie.
  • Możesz łatwo modyfikować prawa dostępu różnych osób i grup, które pracują w Twojej witrynie.
  • Istnieje ponad 6000 rozszerzeń i aplikacji, które można dodać do witryny TYPO3, aby zawierały nowe funkcje.

  Wady

  • Nie ma wszystkich dostępnych motywów, więc prawdopodobnie będziesz musiał wynająć kogoś, aby go dla Ciebie stworzył.
  • Aby TYPO3 mógł działać i go utrzymywać, potrzebujesz dość wysokiego poziomu wiedzy technicznej.

  Bonus: PrestaShop

  The PrestaShop front page

  PrestaShop jest platformą CMS ecommerce open source. Hostujesz go samodzielnie, dzięki czemu możesz zainstalować go na dowolnym Hostie, który go obsługuje. Zalecamy korzystanie z hostingu PrestaShop Siteground.

  Plusy

  • Istnieje duża społeczność PrestaShop. Obejmuje to oficjalne forum, na którym dzielone są wskazówki i samouczki, a także wiele innych grup.
  • Nie będziesz musiał płacić dodatkowo, gdy twój sklep rośnie (chyba że musisz uaktualnić swój plan hostingowy).
  • Istnieje wiele modułów PrestaShop, dzięki czemu możesz łatwo dodawać nowe funkcje.
  • Rozpoczęcie pracy z PrestaShop nie kosztuje wiele, zwłaszcza jeśli korzystasz z taniego planu hostingu współdzielonego.

  Wady

  • PrestaShop może mieć dość stromą krzywą uczenia się.
  • Istnieje wiele motywów (projektów) dostępnych w PrestaShop, ale wiele z nich nie jest zbyt dobrych. Być może będziesz musiał poświęcić dużo czasu na przeglądanie ich, aby znaleźć coś, co będzie działać dla Twojego sklepu internetowego.
  • Cennik

   PrestaShop jest darmowy, ale musisz zapłacić za hosting i nazwę domeny. Moduły i motywy dostępne za pośrednictwem PrestaShop Addons Marketplace mogą jednak wiele dodać. Większość zaczyna się od $59.99.

   Która platforma CMS jest najlepsza?

   Wierzymy, że WordPress.org to najlepsza platforma CMS i Kreator stron internetowych na świecie. Ponad 42% wszystkich stron internetowych jest zasilanych przez WordPress i jest ku temu dobry powód.

   WordPress ma wszystko, czego potrzebujesz w doskonałej platformie CMS. Rozpoczęcie pracy jest łatwe, a wiele firm hostingowych WordPress oferuje proces instalacji 1 kliknięciem. Można rozszerzyć funkcjonalność w prawie każdy sposób można myśleć za pomocą wtyczek (które są jak aplikacje dla WordPress).

   Na WordPress możesz uruchomić sklep eCommerce, forum internetowe, LMS (system zarządzania nauczaniem), witrynę członkowską, witrynę aukcyjną, rynek i prawie wszystko, o czym możesz pomyśleć.

   Nie ma ograniczeń co do tego, co możesz zrobić z WordPress, a jeśli okaże się, że potrzebujesz więcej miejsca na swoją witrynę w miarę jej rozwoju, możesz łatwo uaktualnić swój hosting do zarządzanej firmy hostingowej WordPress.

   Aby rozpocząć korzystanie z WordPress, zalecamy użycie Bluehost lub SiteGround do hostingu, ponieważ oba są oficjalnie zalecane przez WordPress.

   Najczęściej zadawane pytania dotyczące systemu CMS (FAQs)

   Jeśli chcesz wiedzieć więcej o platformach CMS, przygotowaliśmy listę najczęściej zadawanych pytań.

   Która platforma CMS jest najlepsza dla eCommerce?

   Najlepszą platformą CMS eCommerce jest WordPress z WooCommerce. Podczas gdy inne platformy eCommerce są również dobre, uważamy, że WooCommerce jest najlepszy dla większości właścicieli sklepów internetowych.

   Możesz zapoznać się z naszymi porównaniami Shopify vs WooCommerce i BigCommerce vs WooCommerce, aby szczegółowo przyjrzeć się zaletom i wadom tych platform.

   Która platforma CMS najlepiej zbudować stronę internetową dla małej firmy?

   WordPress sprawia, że bardzo łatwo jest zbudować stronę internetową dla małej firmy. Ma bardzo szeroki zakres tematów (wzorów) do wyboru i umożliwia korzystanie ze wszystkich narzędzi potrzebnych do rozwoju firmy.

   Czy mogę korzystać z platformy CMS bez nazwy domeny lub hostingu?

   Wszystkie strony internetowe potrzebują hostingu. Czasami jest to dostarczane przez firmę, która stworzyła platformę (jak w przypadku Bloggera), a czasami jest to coś, co kupujesz od niezależnego hosta (jak podczas korzystania z WordPress).

   Jeśli wybierzesz darmową platformę, taką jak Blogger lub WordPress.com, możesz użyć ich darmowej subdomeny, aby rozpocząć swój blog, na przykład yourname.blogspot.com. Nie wygląda to jednak zbyt profesjonalnie, więc prawie na pewno będziesz chciał zarejestrować nazwę domeny w pewnym momencie.

   Czy potrzebuję CMS, aby założyć bloga?

   Tak, platforma blogowa to rodzaj CMS, który pozwala łatwo publikować treści. Dostępnych jest wiele różnych platform blogowania. Nasz artykuł na temat najlepszych platform blogowych porównuje szereg darmowych i płatnych opcji.

   Jakie jest najlepsze oprogramowanie CMS dla zaawansowanych użytkowników?

   Ponieważ WordPress jest oprogramowaniem typu open-source, często jest platformą z wyboru dla zaawansowanych użytkowników i programistów.

   Podczas gdy WordPress jest bardzo przyjazny dla użytkownika dla początkujących, ma również solidne API, z którego programiści mogą korzystać do zaawansowanego dostosowywania.

   WordPress jest napisany w PHP backend, ale front-end jest konfigurowalny, dzięki czemu można go używać z platformami JavaScript bez głowy.

   Można go zoptymalizować, aby oferować skalowalność na poziomie korporacyjnym,wielojęzyczną funkcjonalność i w zasadzie wszystko, czego potrzebujesz do zbudowania dowolnego rodzaju witryny.

   Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci dowiedzieć się więcej o najlepszych platformach CMS. Możesz również zapoznać się z naszym przewodnikiem krok po kroku dotyczącym tworzenia witryny WordPress, aby uzyskać pomoc w rozpoczęciu korzystania z WordPress.

   Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

Jak automatycznie publikować na Facebooku z WordPress?

W artykule: Dlaczego automatycznie udostępniać posty WordPress na Facebooku?Automatycznie Publikuj na Facebooku…

Jak zmienić schemat kolorów Administratora w WordPress (Quick & Easy)

W artykule: Po co zmieniać schemat kolorów Administratora w WordPress?Jak zmienić schemat…

Ile kosztuje uruchomienie witryny członkowskiej? (Edycja 2021)

W artykule: Jak obliczyć koszt strony członkowskiej?Członkostwo Hosting i koszty konfiguracjiKoszty przetwarzania…

Com vs Net-Jaka jest różnica między rozszerzeniami domen

W artykule: Czym są rozszerzenia nazw domen. Com I. Net?Różnica między nazwami…