Co to jest mapa witryny XML i jak utworzyć ją dla swojej witryny WordPress

Zastanawiasz się, co to jest mapa strony XML i jak dodać ją do swojej witryny WordPress?

Mapa witryny XML pomaga wyszukiwarkom łatwo poruszać się po zawartości witryny. Daje im listę wszystkich treści w formacie do odczytu maszynowego.

W tym artykule wyjaśnimy, co to jest mapa witryny XML i jak łatwo utworzyć mapę witryny w WordPress.

What is an XML Sitemap and how to create one for your WordPress site

Co To jest Mapa strony XML?

Mapa witryny XML to plik, który wyświetla całą zawartość witryny w formacie XML, dzięki czemu wyszukiwarki takie jak Google mogą łatwo wykrywać i indeksować treści.

Na początku 2000 roku strony rządowe miały link na swoich głównych stronach, zatytułowany “Mapa strony”. Ta strona zazwyczaj zawierała listę wszystkich stron na tej stronie.

Chociaż niektóre witryny nadal mają mapy witryn HTML, ogólne wykorzystanie map witryn ewoluowało.

Dziś mapy witryn są publikowane w formacie XML zamiast HTML, a ich docelowymi odbiorcami są Wyszukiwarki, a nie ludzie.

Zasadniczo mapa witryny XML jest sposobem, w jaki właściciele witryn informują Wyszukiwarki o wszystkich stronach, które istnieją na ich stronie internetowej.

Informuje również wyszukiwarki, które linki w Twojej witrynie są ważniejsze od innych i jak często aktualizujesz swoją witrynę.

Chociaż mapy witryn XML nie zwiększą rankingów w wyszukiwarkach, pozwalają wyszukiwarkom lepiej indeksować Twoją witrynę. Oznacza to, że mogą znaleźć więcej treści i zacząć wyświetlać je w wynikach wyszukiwania, co skutkuje większym ruchem w wyszukiwarce i ulepszonymi rankingami SEO.

Dlaczego potrzebujesz mapy strony XML?

Mapy witryn są niezwykle ważne z punktu widzenia optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO).

Wystarczy dodać mapę witryny nie wpływaj na rankingi wyszukiwania. Jeśli jednak w Twojej witrynie znajduje się strona, która nie jest indeksowana, mapa witryny zapewnia sposób na poinformowanie wyszukiwarek o tej stronie.

Mapy witryn są niezwykle przydatne przy pierwszym uruchomieniu bloga lub utworzeniu nowej strony internetowej, ponieważ większość nowych witryn nie ma żadnych linków zwrotnych. Utrudnia to wyszukiwarkom odkrywanie całej ich treści.

Dlatego wyszukiwarki takie jak Google i Bing pozwalają nowym właścicielom witryn na przesyłanie mapy witryny w swoich narzędziach dla webmasterów. Dzięki temu boty wyszukiwarek mogą łatwo odkrywać i indeksować Twoje treści (więcej na ten temat później).

Mapy witryn są równie ważne dla znanych popularnych stron internetowych. Pozwalają one podkreślić, która część twoich stron jest ważniejsza, które części są częściej aktualizowane itp., dzięki czemu wyszukiwarki mogą odpowiednio odwiedzać i indeksować Twoje treści.

Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się, jak utworzyć mapę witryny XML w WordPress.

Video Tutorial

Subskrybuj WPBeginner

Jeśli wolisz pisemne instrukcje, po prostu czytaj dalej.

Jak utworzyć mapę strony w WordPress?

Istnieje kilka sposobów tworzenia mapy witryny XML w WordPress. Pokażemy Ci trzy popularne metody tworzenia mapy witryny XML w WordPress i możesz wybrać jedną, która działa najlepiej dla ciebie.

  • Jak utworzyć mapę witryny XML w WordPress bez wtyczki
  • Tworzenie mapy witryny XML w WordPress za pomocą All in One SEO
  • Tworzenie mapy witryny XML w WordPress za pomocą Yoast SEO
  • Prześlij swoją mapę witryny XML do wyszukiwarek
  • Jak wykorzystać mapy witryn XML, aby rozwijać swoją witrynę

Metoda 1. Jak utworzyć mapę witryny XML w WordPress bez wtyczki

Ta metoda jest bardzo podstawowa i ograniczona pod względem funkcji.

Do sierpnia 2020 WordPress nie miał wbudowanych map witryn. Jednak w WordPress 5.5 wydali podstawową funkcję XML sitemap.

Pozwala to automatycznie utworzyć mapę witryny XML w WordPress bez użycia wtyczki. Możesz po prostu dodać wp-sitemap.xml na końcu nazwy domeny, a WordPress pokaże Ci domyślną mapę witryny XML.

Default WordPress XML sitemap

Ta funkcja mapy witryny XML została dodana do WordPress, aby upewnić się, że każda nowa witryna WordPress nie przegapi korzyści SEO z mapy witryny XML.

Nie jest jednak zbyt elastyczny i nie można łatwo kontrolować, co dodać lub usunąć z map witryn XML.

Na szczęście prawie wszystkie najlepsze wtyczki WordPress SEO mają własną funkcjonalność mapy witryny. Te mapy witryn są lepsze i możesz kontrolować, którą zawartość usunąć lub wykluczyć z map witryn XML WordPress.

Metoda 2. Tworzenie mapy witryny XML w WordPress za pomocą All in One SEO

Najprostszym sposobem na utworzenie mapy witryny XML w WordPress jest użycie wtyczki all in One SEO dla WordPress.

Jest to najlepsza wtyczka SEO WordPress na rynku oferująca kompleksowy zestaw narzędzi do optymalizacji postów na blogu pod kątem SEO.

Najpierw musisz zainstalować i aktywować wtyczkę all in One SEO. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz przewodnik krok po kroku, jak zainstalować wtyczkę WordPress.

Uwaga: Funkcja Sitemap jest również dostępna w darmowej wersji AIOSEO. Jednak aby uzyskać zaawansowane wiadomości sitemap i wideo sitemaps, potrzebujesz wersji Pro.

Po aktywacji przejdź do Wszystko w jednym SEO ” Sitemaps strona do przeglądania ustawień mapy witryny.

Enable sitemap in All in One SEO

Domyślnie Wszystko w jednym SEO włączy dla Ciebie funkcję mapy witryny i zastąpi podstawowe mapy witryn WordPress.

Możesz kliknąć przycisk “Otwórz mapę witryny”, aby wyświetlić podgląd, aby zobaczyć, jak wygląda. Możesz również wyświetlić mapę witryny, dodając mapę witryny.xml ‘ do adresu URL takiego jak www.example.com/sitemap.xml.

All in One SEO XML sitemap preview

Jako początkujący nie musisz nic robić, ponieważ domyślne ustawienia będą działać dla wszystkich rodzajów stron internetowych, blogów i sklepów internetowych.

Możesz jednak dostosować ustawienia mapy witryny, aby kontrolować, co chcesz uwzględnić w mapie witryny XML.

Po prostu przewiń w dół do sekcji Ustawienia mapy witryny.

AIOSEO Sitemap settings

Ta sekcja zawiera opcje zarządzania indeksami map witryny, włączania lub wyłączania typów postów, taksonomii (kategorii i tagów). Możesz także włączyć mapy witryn XML dla archiwów opartych na datach i archiwów autorów.

Wszystko w jednym SEO automatycznie obejmuje całą zawartość WordPress w Mapach witryn XML. Co jednak, jeśli masz samodzielne strony, takie jak FORMULARZ KONTAKTOWY, strona docelowa lub strony sklepu Shopify, które nie są częścią WordPress?

Cóż, AIOSEO jest jedyną wtyczką, która pozwala dodawać zewnętrzne strony w mapie witryny WordPress. Po prostu przewiń do sekcji Dodatkowe strony i włącz ją. Wyświetli ci się formularz, w którym możesz dodać dowolne niestandardowe strony, które chcesz dołączyć.

Adding additional pages to your WordPress XML sitemap

Wystarczy dodać adres URL strony, którą chcesz dołączyć, a następnie ustawić priorytet, w którym 0.0 jest najniższy, a 1.0 najwyższy, jeśli nie masz pewności, zalecamy użycie 0.3.

Następnie wybierz częstotliwość aktualizacji i datę ostatniej modyfikacji strony.

Możesz kliknąć przycisk “Dodaj nowy”, jeśli chcesz dodać więcej stron.

Nie zapomnij kliknąć przycisku “Zapisz zmiany”, aby zapisać swoje ustawienia.

Wyłączanie określonych postów / stron z mapy witryny XML

Wszystko w jednym SEO pozwala wykluczyć dowolny post lub stronę z map witryn XML. Możesz to zrobić, klikając sekcję Ustawienia zaawansowane pod Wszystko w jednym SEO ” Sitemaps strona.

Excluding items from your WordPress XML sitemap

Możesz także usunąć post lub stronę z map witryn XML, czyniąc go bez indeksowania i bez śledzenia. Spowoduje to zablokowanie wyświetlania tej treści w wynikach wyszukiwania przez wyszukiwarki.

Po prostu Edytuj post lub stronę, którą chcesz wykluczyć, i przewiń w dół do okna ustawień AIOSEO pod edytorem.

Removing a post or page from XML sitemap using robots.txt

Z tego miejsca musisz przejść do zakładki Zaawansowane i zaznaczyć pola obok opcji “Brak Indeksu” i “brak śledzenia”.

Tworzenie Dodatkowych Map Witryn

Wszystko w jednym SEO pozwala tworzyć dodatkowe mapy witryn, takie jak mapa witryny wideo lub mapa witryny wiadomości.

Możesz utworzyć mapę witryny wideo, jeśli regularnie osadzasz filmy w postach na blogu lub na stronach. Pozwala wyszukiwarkom wyświetlać posty w wynikach wyszukiwania i wideo wraz z miniaturą wideo.

Video search results showing video thumbnail

Możesz również utworzyć mapę witryny Wiadomości, jeśli prowadzisz witrynę z wiadomościami i chcesz pojawiać się w wynikach wyszukiwania Google News.

Po prostu przejdź do Wszystko w jednym SEO ” Sitemaps i przełącz się na wideo Mapa strony lub wiadomości Mapa strony, aby wygenerować te mapy witryn.

Generating video and news sitemaps in All in One SEO

Ogólnie rzecz biorąc, AIOSEO jest najlepszą wtyczką WordPress, ponieważ zapewnia elastyczność i zaawansowane funkcje w bardzo przystępnej cenie.

Metoda 3. Tworzenie mapy witryny XML w WordPress za pomocą Yoast SEO

Jeśli używasz Yoast SEO jako wtyczki SEO WordPress, automatycznie włącza ona dla Ciebie mapy witryn XML.

Najpierw musisz zainstalować i aktywować wtyczkę Yoast SEO. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz przewodnik krok po kroku, jak zainstalować wtyczkę WordPress.

Po aktywacji przejdź do SEO ” ogólne strony i przejść do zakładki “funkcje”. Stąd musisz przewinąć w dół do opcji “Mapa strony XML” i upewnić się, że jest włączona.

Yoast SEO XML Sitemap option

Następnie kliknij przycisk Zapisz zmiany, aby zapisać zmiany.

Aby sprawdzić, czy Yoast SEO utworzyło mapę witryny XML, możesz kliknąć ikonę znaku zapytania obok opcji Mapa witryny XML na stronie.

View XML Sitemap created by Yoast SEO plugin

Następnie kliknij link “Zobacz mapę witryny XML”, aby wyświetlić bieżącą mapę witryny XML wygenerowaną przez Yoast SEO.

Możesz również znaleźć mapę witryny XML, dodając po prostu sitemap_index.xml na końcu adresu witryny. Na przykład:

https://www.example.com/sitemap_index.xml

Yoast SEO sitemap

Yoast SEO tworzy wiele map witryn dla różnych typów treści. Domyślnie generuje mapy witryn dla postów, stron, autorów i kategorii.

Jak przesłać mapę witryny XML do wyszukiwarek

Wyszukiwarki są dość inteligentne w znalezieniu mapy strony. Za każdym razem, gdy publikujesz nową zawartość, do Google i Bing wysyłany jest ping, aby poinformować je o zmianach w mapie witryny.

Zalecamy jednak ręczne przesłanie mapy witryny, aby upewnić się, że wyszukiwarki mogą ją znaleźć.

Przesyłanie mapy witryny XML do Google

Google Search Console to bezpłatne narzędzie oferowane przez Google, które pomaga właścicielom witryn monitorować i utrzymywać ich obecność w wynikach wyszukiwania Google.

Dodanie mapy witryny do Google Search Console pomaga szybko wykryć zawartość, nawet jeśli witryna jest zupełnie nowa.

Najpierw musisz odwiedzić witrynę Google Search Console i Zarejestrować Konto.

Następnie zostaniesz poproszony o wybranie typu nieruchomości. Możesz wybrać domenę lub prefiks adresu URL. Zalecamy wybranie prefiksu URL, ponieważ jest on łatwiejszy w konfiguracji.

Select property type

Wprowadź adres URL swojej witryny,a następnie kliknij przycisk Kontynuuj.

Następnie zostaniesz poproszony o zweryfikowanie własności witryny. Zobaczysz wiele metod, aby to zrobić, zalecamy użycie metody znaczników HTML.

Google Search Console verify site ownership

Po prostu skopiuj kod na ekranie, a następnie przejdź do obszaru administracyjnego swojej witryny WordPress.

Jeśli korzystasz z AIOSEO, jest on wyposażony w łatwą weryfikację narzędzi dla webmasterów. Po prostu przejdź do Wszystko w jednym SEO ” Ustawienia Ogólne następnie kliknij kartę Narzędzia dla webmasterów. Następnie możesz wprowadzić kod z Google.

AIOSEO Site Verification

Jeśli nie korzystasz z AIOSEO, musisz zainstalować i aktywować wtyczkę Wstaw nagłówki i stopki. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz przewodnik krok po kroku, jak zainstalować wtyczkę WordPress.

Po aktywacji musisz odwiedzić Ustawienia ” Wstawianie nagłówków i stopek strony i dodaj skopiowany wcześniej kod w polu “Skrypty w nagłówku”.

Add your verification code in the header section

Nie zapomnij kliknąć przycisku Zapisz, aby zapisać zmiany.

Teraz przełącz się z powrotem na kartę Google Search Console i kliknij przycisk “zweryfikuj”.

Google sprawdzi kod weryfikacyjny w Twojej witrynie, a następnie doda go do konta Google Search Console.

Uwaga: Jeśli weryfikacja nie powiedzie się, upewnij się, że wyczyściłeś pamięć podręczną, a następnie spróbuj ponownie.

Teraz, gdy dodałeś swoją witrynę, dodajmy również mapę witryny XML.

Z Pulpitu nawigacyjnego konta musisz kliknąć “mapy witryn” w lewej kolumnie.

Add sitemap to Google Search Console

Następnie należy dodać ostatnią część adresu URL mapy witryny w sekcji “Dodaj nową mapę witryny” i kliknąć przycisk Wyślij.

Google doda teraz adres URL mapy witryny do Google Search Console.

Indeksowanie Twojej witryny zajmie Google trochę czasu. Po pewnym czasie będziesz mógł zobaczyć podstawowe statystyki mapy witryny.

Informacje te obejmują liczbę linków znalezionych przez Google w twojej mapie witryny, liczbę z nich zaindeksowanych, stosunek obrazów do stron internetowych i wiele innych.

Sitemap stats in Google Search Console

Przesyłanie mapy witryny XML do Bing

Podobnie jak Google Search Console, Bing oferuje również narzędzia dla webmasterów Bing, które pomagają właścicielom witryn monitorować ich witrynę w wyszukiwarce Bing.

Aby dodać mapę witryny do Bing,musisz odwiedzić witrynę Bing Webmaster Tools. Tutaj zobaczysz dwie opcje, aby dodać swoją witrynę. Możesz zaimportować witrynę z Google Search Console lub dodać ją ręcznie.

Create account in Bing Webmaster Tools

Jeśli Twoja witryna została już dodana do Google Search Console, sugerujemy jej zaimportowanie. Oszczędza to czas, ponieważ mapa witryny zostanie automatycznie zaimportowana.

Jeśli zdecydujesz się dodać witrynę ręcznie, musisz wprowadzić adres URL witryny, a następnie zweryfikować witrynę.

Usługa Bing poprosi Cię o zweryfikowanie własności Twojej witryny i pokaże Ci kilka metod, aby to zrobić.

Zalecamy użycie metody meta tag. Po prostu skopiuj linię meta tag ze strony i przejdź do obszaru administracyjnego WordPress.

Copy meta tag to verify site in Bing Webmasters Tool

Teraz zainstaluj i aktywuj wtyczkę Wstaw nagłówki i stopki na swojej stronie internetowej.

Po aktywacji musisz odwiedzić Ustawienia ” Wstawianie nagłówków i stopek strony i dodaj skopiowany wcześniej kod w polu “Skrypty w nagłówku”.

Add Bing verification code

Nie zapomnij kliknąć przycisku Zapisz, aby zapisać zmiany.

Jak wykorzystać mapy witryn XML do rozwoju witryny?

Teraz, gdy przesłałeś mapę witryny XML do Google, przyjrzyjmy się, jak ją wykorzystać w swojej witrynie.

Po pierwsze, należy pamiętać, że mapa witryny XML nie poprawia rankingów wyszukiwania. Jednak pomaga wyszukiwarkom znaleźć zawartość, dostosować wskaźnik indeksowania i poprawić widoczność witryny w wyszukiwarkach.

Musisz mieć oko na statystyki mapy witryny w Google Search Console. Może pokazać błędy indeksowania i strony wykluczone z zakresu wyszukiwania.

Sitemap coverage

Poniżej Wykresów możesz kliknąć tabele, aby wyświetlić rzeczywiste adresy URL wyłączone lub nie indeksowane przez Google.

Sitemap URLs reports

Zwykle Google może zdecydować o pominięciu duplikatów treści, stron bez treści lub bardzo małych treści oraz stron wykluczonych przez roboty witryny.plik txt lub metatagi.

Jeśli jednak masz niezwykle dużą liczbę wykluczonych stron, możesz sprawdzić ustawienia wtyczki SEO, aby upewnić się, że nie blokujesz żadnej treści.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz kompletny przewodnik Google Search Console dla początkujących.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące map witryn XML i jak utworzyć mapę witryny XML dla witryny WordPress. Możesz również zobaczyć nasz przewodnik, jak szybko zwiększyć ruch w witrynie dzięki wskazówkom krok po kroku, a także nasze porównanie najlepszych narzędzi do badania słów kluczowych, aby napisać lepszą treść.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

Jak automatycznie publikować na Facebooku z WordPress?

W artykule: Dlaczego automatycznie udostępniać posty WordPress na Facebooku?Automatycznie Publikuj na Facebooku…

Jak zmienić schemat kolorów Administratora w WordPress (Quick & Easy)

W artykule: Po co zmieniać schemat kolorów Administratora w WordPress?Jak zmienić schemat…

Ile kosztuje uruchomienie witryny członkowskiej? (Edycja 2021)

W artykule: Jak obliczyć koszt strony członkowskiej?Członkostwo Hosting i koszty konfiguracjiKoszty przetwarzania…

Com vs Net-Jaka jest różnica między rozszerzeniami domen

W artykule: Czym są rozszerzenia nazw domen. Com I. Net?Różnica między nazwami…